Co čeká neočkované? Ministerstvo chystá další omezení

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
adam vojtech
Zdroj: TOMÁŠ KRIST / MAFRA / Profimedia

Už v pátek přijme česká vláda nová opatření, která by měla zpomalit šíření nebezpečného koronaviru. Zároveň by měla donutit neočkované, aby si došli pro vakcínu a proti koronaviru se chránili.

Je možné, že na prokázání už bude potřeba pouze dokončená vakcinace, ale už se nebudou uznávat testy. I takové jsou podle Adama Vojtěcha možnosti. V pátek ráno se vláda sejde, aby přijala nová proticovidová opatření. Andrej Babiš ale zatím žádné podrobnosti nesdělil.

Jak chce ministerstvo motivovat neočkované občany?

V Rakousku už dnes nikdo neuzná pouze negativní test. V restauracích nebo lyžařských areálech se tak prokážete pouze očkováním. I nad tím ministerstvo zdravotnictví uvažuje, jak potvrdil iDNES.cz jeden z ministrů.

Proti by nebyl ani Adam Vojtěch: „Pokud by se situace nelepšila, tak bychom museli přistoupit k dalšímu zpřísnění režimových opatření. Nechceme jít cestou lockdownu. Šlo by o přísnější prokazování O-T-N, případně i bez režimu testů, tedy pouze očkování nebo prodělání nemoci. Ale to by nastalo až v případě dalšího vývoje.“

Martině Koziar Vašákové, která je náměstkyní resortu, se systém v Rakousku líbí. „Mně osobně připadá zcela legitimní a správný systém, co zavádí Rakousko,“ řekla redakci. V Rakousku se ale uznávají také protilátky, což v České republice není na pořadu dne.

Od příštího týdne začne povinné testování pracovníků v nemocnicích, respirátory pak budou nutné na vysokých školách, pokud se jedné přednášky bude účastnit více jak padesát lidí. Imunolog Václav Hořejší dokonce navrhuje několikatýdenní lockdown a očkovací kampaň, která přinutí k vakcinaci i ty poslední odpůrce.

Budou se testovat i očkovaní?

Roman Prymula uvedl, že by bylo dobré nechat testovat také očkované, nebo by izoloval důchodce. „Opatření, která jsou v tuto chvíli přijímaná, nejsou dostatečná na to, aby tento nárůst nějak výrazně zpomalila. Co by nám určitě mělo vadit, je zátěž pro nemocnice. Vidíme, že ta zátěž jde na vrub seniorů, a ty bychom měli nějakým způsobem ochránit lépe,“ řekl bývalý ministr zdravotnictví.

Navrhl také, že by se mohly omezit hromadné akce, stejně jako by se mělo začít testovat ve školách. Kompletně je dnes proočkováno 6 milionů lidí, ale epidemie koronaviru stále sílí a nedaří se ji zastavit. Experti z MeSES jsou jednotného názoru, jen očkování nestačí.

„Nemůžeme se opírat jen o očkování. Musíme testovat, trasovat a dělat opatření. Často slýcháme, že opatření jsou drahá, ale jsou pořád mnohem levnější než lockdown a zavírání institucí. Není to volba mezi ekonomikou a zdravím,“ uvedl Petr Smejkal. Uvidíme, jestli vláda rozhodne zavést plošné testování alespoň jednou týdně, což by podle MeSESu rozhodně pomohlo.

Zdroj: iDNES.cz

Autor: Raina TomanováSouvisející články