Co na to asi řeknou rodiče: V 16 letech legálně na pivo, navrhuje kandidát za koalici SPOLU

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
divka pivo
Zdroj: Shutterstock

Někteří politici už nevědí, jak zaujmout, chtělo by se říct. Od voleb nás dělí už jen pár dní, a tak se kandidáti do Sněmovny přou o to, čím zaujmout své voliče. Kontroverzního návrhu, s nímž přišel Tomáš Kalivoda z ODS, si všimla CNN Prima NEWS.

Konzumace alkoholu mladistvými je v České republice považována za problematickou. Třeba projekt Respektuj 18 se snaží konstantně upozorňovat na rizika s ní spojená.

„Děti se často poprvé setkají s alkoholem už před 15. rokem svého života“, „Děti často vnímají alkohol ne jako rizikovou psychoaktivní látku, ale pouze jako nástroj zábavy,“ či „Podle výzkumů jen 9 % dospělých zasáhne v případě, že je svědkem prodeje alkoholu nezletilým.“

To jsou věty, kterými se iniciativa Respektuj 18 snaží dokázat, že konzumace alkoholu mladistvými nese značná rizika.

Pojďme tomu naproti, jak to udělali v Německu a Skotsku

Tomáš Kalivoda z ODS má ale jiný názor. Navrhuje jít trendu pití alkoholu u náctiletých naproti a oficiálně jej povolit od 16 let věku. Týkat by se to mělo piva, vína a šumivého vína.

Odvolává se přitom dle CNN Prima NEWS na situaci u našich západních sousedů.

„Navrhuji, aby pivo, víno a případně šumivé víno mohli pít lidé již od 16 let věku. Například v Německu tak je možné dokonce od 14 let, ale když jsou u toho rodiče,“ řekl Kalivoda, jehož strana kandiduje do Sněmovny v koalici s TOP 09 a lidovci.

ODS je v této otázce názorově roztříštěná

Nevypadá to ale, že by Kalivoda zastupoval názory celé strany. „Já to nepokládám za zásadní věc, která by měla posunout Českou republiku, ale je to určitě věc, o které se bude debatovat,“ řekl třeba Martin Kupka.

Premiér Andrej Babiš ale tento návrh nepokládá za šťastný. „

Já myslím, že to je špatně. Jsem i předseda protidrogové rady a tam to samozřejmě řešíme, protože ta spotřeba alkoholu je u nás stále vysoká a měli bychom dělat všechno pro to, aby se snížila,“ řekl k tomu předseda vlády.

Zdroj: CNN Prima NEWS, Respektuj18.cz

Autor: Marek SlaninaSouvisející články