Co se změní od pondělí? Víme, kdo všechno konečně otevře

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Lide venku
Zdroj: OlegRi / Shutterstock.com

Situace okolo koronavirové pandemie je u nás stále lepší. Týdenní číslo počtu nakažených na sto tisíc obyvatel je nyní 71. Nedělní přírůstek nově nakažených byl navíc nejmenší za poslední tři čtvrtě roku. Vláda tedy začala svá opatření pomalu uvolňovat. Další vlna rozvolňování je naplánována na pondělí.

Od minulého pondělí je možné již navštívit kulturní akce, ale pouze ve venkovním prostředí, v maximálním počtu 700 lidí. Od 24. května však bude moci být venku až tisíc lidí a uvnitř až 500. Samozřejmostí bude očkování, potvrzení o prodělání nemoci či negativní test antigenní nebo PCR.

Otevřou se školy i kroužky

Změny se chystají také ve školství. V pondělí se do tříd vrátí všichni studenti středních škol. Účastnit výuky se podle nového nařízení vlády budou moci od pondělí i vysokoškoláci. Podle ale většiny univerzit je to již trochu pozdě, neboť většině už začalo zkouškové období.

Otevřít se mohou také základní umělecké školy. Počet dětí při skupinové výuce nebude omezen, pokud budou mít všechny děti negativní test. Bez testu je možné učit až deset žáků naráz. Stejné to je i u kroužků, těch se smí bez testu také účastnit deset dětí. S testem je to pak padesát uvnitř a sto venku.

Velký den začne v pondělí také pro ubytovací služby, tedy hotely a penzióny. Ty budou moci využít veškerou svou kapacitu. Podmínkou pro ubytování člověka je opět očkování, prodělání nemoci či negativní test. Ubytovat se může klient maximálně na týden, poté si musí opět udělat test.

Podmínky se od pondělí změní v zoologických zahradách. Ty už částečně otevřely 12. dubna. Od pondělí se ale bude moci i do vnitřních pavilonů, které byly do teď kompletně uzavřeny. Podmínkou ovšem bude dodržení limitu minimálně 15 metrů čtverečních na jednoho návštěvníka.

Nemocnice — pouze s respirátorem a testem

Od 23. května bude možné opět navštívit pacienty v nemocnicích. Návštěvy budou muset být celou dobu chráněny respirátorem FFP2 či nanorouškou. Dále se musí prokázat negativním testem, potvrzením o prodělání nemoci covid-19 v posledních třech měsících nebo kompletním očkováním.

Změny se týkají také sportu. Zatímco posilovny se otevřely již toto pondělí, platilo to pouze pro jednotlivce. Od 24. května budou moci probíhat i cvičení skupinek, a to v maximálním počtu dvanácti lidí. Samozřejmě i zde platí povinnost předložit negativní test, potvrzení o prodělání nemoci či očkování. Sprchy i šatny ovšem zůstávají zavřené.

Na své otevření si musí počkat ještě vnitřní prostory restaurací a barů. I nadále na svou příležitost čekají také sauny, bazény a také kina. Tyto prostory se plánují otevřít, až klesne počet nakažených obyvatel na sto tisíc pod hodnotu 50. V současné době je hodnota 71. Zvýšit by se potom měl také limit pro svatby a pohřby ze současných 30 uvnitř a 50 venku na 50 lidí uvnitř a 100 venku.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články