Očkovaní lidé budou moci za kulturou i sportem. Víme, jaké další výhody budou mít

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
covid uvolneni
Zdroj: HalynaRom/Shutterstock.com

Vakcína proti onemocnění covid-19 začíná být v České republice přístupná i pro čím dál mladší věkové kategorie, u kterých ale zájem o něj není zase tak vysoký. Přesto lidé, kteří jsou očkovaní, budou mít více možností a nespočet výhod.

Uvolnění se bude týkat především těch lidí, kteří už se těší na cestování. Momentálně není jasné, jak se situace bude vyvíjet vzhledem k tomu, že Evropská unie vytváří takzvané covid pasy. Ale i tak je více než jisté, že očkovaní lidé budou moci cestovat mnohem jednodušeji.

K získání takzvaného certifikátu jsou tři možnosti. „Předpokladem k získání certifikátu mají být zřejmě tři skutečnosti: cestující se nechá očkovat, případně má negativní PCR test nebo před maximálně třemi měsíci překonal covid-19 (uvažuje se ovšem o prodloužení této lhůty na 180 dní),“ informuje o tom CNN Prima NEWS.

Další možností může být i počet protilátek proti onemocnění koronaviru v těle. O této možnosti se ale zatím nemluví, takže není jisté, zda vůbec by mohla být brána v potaz. Nicméně nejsnadnější a nejlevnější variantu bude stále představovat očkování.

Očkovaní budou mít svobodnější cestování

Pokud se očkovaný člověk vrátí z velmi rizikové země, na základě vládního nařízení nemusí podstoupit povinnou pětidenní karanténu. Od 15. května by se mohlo zjednodušit cestování i mezi dalšími šesti zeměmi. To by platilo pouze pro očkované.

Další úleva se týká těch, kteří už se těší do hospody nebo chtějí využít jakoukoliv službu, ty se od pondělí totiž uvolňují. Pokud člověk není očkovaný, bude si muset připlatit za PCR test, nebo prokázat že nemoc prodělal nejpozději před 90 dny.

Očkovaní budou mít i přednost u jiných služeb, jako jsou kadeřnictví, masérství, nebo ubytovací služby v hotelech, motelech i penzionech. I tyto další služby by se už mohly postupně otevřít během května.

Život to usnadní i sportovním fanouškům. „Sportovní utkání již může navštěvovat omezený počet diváků, musí však prokázat svou neinfekčnost. Negativní výsledek PCR nebo antigenního odběru ne starší než 48 hodin je jednou z podmínek vstupu na stadiony,“ píše CNN Prima NEWS s tím, že jim taktéž bude stačit potvrzení o prodělání nemoci v posledních 90 dnech.

Na své si přijdou i milovníci kultury

Na své si přijdou i lidé, kteří mají rádi kulturu. Na venkovních akcích již může být až 700 lidí, ve vnitřních prostorách bude možnost akce pořádat až o týden později. Pokud člověk nebude očkovaný, bude se muset prokázat platným PCR testem.

Důležité je, abychom se skutečně všichni očkovali. „Očkování navíc přispěje k vytvoření kolektivní imunity vůči covid-19. To by mělo do budoucna vést k naprostému návratu k normálnímu životu, kdy snad již výše zmíněná pravidla nebudou vyžadována. K dosažení kolektivní imunity je podle odborníků potřeba naočkovat aspoň 70 procent dospělých,“ píše CNN Prima NEWS.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články