Po očkování přibývají tisíce mrtvých. Podobná informace se objevila i u nás

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Ockovani covid
Zdroj: Profimedia

Prakticky celý svět bojuje s dezinformacemi a hoaxy, jež se nějakým způsobem týkají současné pandemie koronaviru. V poslední době jsou obzvláště oblíbené ty, které mají souvislost s očkováním proti onemocnění covid-19. Své o tom vědí v USA, kde se nyní šíří řada nepravdivých informací o počtu zemřelých po očkování. Zprávy se objevily už i u nás.

V různých variacích po USA putuje zpráva, že na očkování proti koronaviru zemřely tisíce lidí. Dokazovat to má národní zdravotnická databáze. Ještě větší popularitu této zprávě pak zařídil například moderátor Fox News Tucker Carlson. Ten měl, podle deníku The New York Times, ve svém pořadu upozorňovat na vysoký počet úmrtí ve spojitosti s očkováním.

„Od konce prosince 2020 do minulého měsíce zemřelo ve Spojených státech po očkování vakcínou proti covidu zřejmě celkem 3 362 lidí. To je v průměru zhruba 30 lidí každý den. Skutečné číslo je téměř jistě vyšší, možná i mnohem vyšší,“ řekl a odkázal při tom na Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí.

VAERS sbírá informace, ale nevyhodnocuje je

Toto centrum provozuje systém hlášení nežádoucích událostí vakcín (VAERS —Vaccine Adverse Event Reporting System).  Tedy je to něco podobného jako u nás hlášení nežádoucích účinků Státnímu Ústavu pro kontrolu léčiv. U nás však tyto data nejsou veřejná, zatímco v USA ano.

Databáze tedy obsahuje všechna podezřelá úmrtí, která někdo nahlásil. A nahlásit je může kdokoliv. Jedná se tedy o hrubá data, která ještě nebyla nikým ověřena. Prohlášení k těmto informacím vydalo i americké federální ministerstvo zdravotnictví.

„Samotná hlášení VAERS nelze použít k určení toho, zda vakcína způsobila nebo přispěla k nežádoucí příhodě nebo onemocnění. (…) Hlášení mohou obsahovat informace, které jsou neúplné, nepřesné, náhodné nebo neověřitelné. Hlášení pro VAERS jsou z velké části dobrovolná, což znamená, že podléhají zkreslení,“ stojí v prohlášení.

Za téměř čtyř tisíc případů nebyla prokázána ani jedna souvislost

To tedy znamená, že tato data jsou dále zkoumána. V USA to má na starost CDC ( Disease Control and Prevention — Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí). Výkazy z jeho práce ukazují, že zkoumalo přes čtyři tisíce podezřelých úmrtí v souvislosti s očkováním. A to za období 14. prosince až 3. května. Po vyhodnocení lékařských i pitevních zpráv neshledalo ani v jednom případě, že by mohlo být úmrtí způsobeno očkováním.

Ačkoliv může takto postavená databáze nahrávat různým spekulacím, je podle amerických odborníků VAERS nezbytná. „Je to velká síť, která zachytí všechno, nikoli způsob, jak vyhodnotit, které problémy jsou skutečně způsobeny vakcínami,“ řekla Anna Kirkland, profesorka z Michiganské univerzity.

Informaci o tisíci lidech, kteří v USA zemřeli po očkování proti onemocnění covid-19, zveřejnil například rakouský server Wochenblik. V České republice to pak byl článek psaný německy, který vypadal velmi profesionálně. Na sociálních sítích ho pak sdílelo několik stovek lidí.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články