V USA odložili očkovaní lidé roušky. U nás to zatím nehrozí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Rousky
Zdroj: Shutterstock.com

V České republice je proti koronaviru naočkován téměř milion lidí a další to v nejbližší době čeká. Začíná se tedy hovořit o podmínkách či výhodách, které mohou mít očkovaní jedinci. Kromě „covid pasů“, které nyní řeší Evropská unie, visí také otazníky nad povinností nosit roušky i po kompletním očkování. Pro CNN Prima NEWS se k této otázce vyjádřil Roman Prymula, Petr Smejkal z IKEM a epidemiolog Jiří Beran.

Podle webu Our world in data dostalo v USA alespoň jednu očkovací látku téměř 43 % obyvatelstva. Na základě těchto dat a na základě doporučení tamního Střediska pro kontrolu nemocí prezident Biden vydal prohlášení, že plně naočkování lidé se mohou venku pohybovat bez roušek, například i ve společnosti přátel.

Beran a Smejkal: při dostatečném proočkování je odložení roušek bezpečné

Nabízí se tedy otázka, zda tomu bude stejně i V případě České republiky. Hlavní epidemiolog IKEMu Petr Smejkal by se tomuto kroku nebránil.

„V případě nízké virové nálože v populaci a velké proočkovanosti, kterou v USA budou mít brzy, by se o tom určitě mohlo uvažovat,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Podobně to vidí i epidemiolog Jiří Beran. „Osobně se domnívám, že je naprosto zbytečné, aby roušku nebo respirátor nosili lidé, kteří byli imunizováni nebo covid-19 prokazatelně prodělali a jsou chráněni v buněčné a protilátkové imunitě,“ uvedl.

Prymula: očkovaný člověk může být přenašeč

Proti odložení roušek a respirátorů naopak vystupuje například epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Podle něj existují důkazy, že i naočkovaný člověk může být přenašečem viru. Proto je podle něj lepší prozatím ponechat i očkovaným lidem povinnost nosit alespoň roušky.

Ministr zdravotnictví zatím vyčkává

Samotný ministr zdravotnictví se zatím nevyjádřil. Podle něj nás v nejbližší době čeká maximálně výměna respirátorů za roušky, ale pouze ve venkovním prostředí.

Uvnitř se zatím žádné změny nechystají. „Tam si budeme muset zvyknout, že roušky nebo respirátory budou našimi průvodci,“ uvedl pro Blesk.cz Arenberger.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články