Biden oznámil, že Spojené státy začnou očkovat všechny dospělé už 19. dubna

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
joe biden prezident
Zdroj: Profimedia

Pandemie nemoci covid-19 je nyní ve Spojených státech na ústupu. Každý třetí občan zde již dostal alespoň první dávku vakcíny proti SARS-CoV-2 a prezident Joe Biden nyní oznámil i dřívější datum, kdy se mohou do očkování přihlásit všichni dospělí lidé bez ohledu na věk či povolání.

Ve Spojených státech se doposud nemocí covid-19 nakazilo necelých 31 milionů osob a více jak půl milionu z nich umřelo. Aktuálně tu však epidemie spíše ustupuje.

Během včerejška USA zaregistrovaly 73 tisíc nových případů koronaviru. To je víc než čtyřikrát méně, než tomu bylo 8. ledna, kdy se v zemi nakazilo přes 300 tisíc lidí, což bylo nejvíce během jednoho dne.

Očkování pro všechny

Pozvolnému zpomalování epidemie pravděpodobně pomohlo i tempo očkování. V současnosti totiž dostala alespoň jednu dávku vakcíny proti viru SARS-CoV-2, který nemoc covid-19 přenáší, třetina obyvatel Spojených států.

Aktuálně se zde očkuje podobným klíčem jako u nás. Konkrétní parametry, které musí osoby pro získání očkování splňovat, si ale každý stát určuje sám. Již v lednu však federální vláda požádala, aby byli upřednostňováni všichni obyvatelé starší 65 let, příslušníci rizikových skupin a zdravotníci.

V plánu pak bylo, že se 1. května začnou očkovat všechny osoby starší 18 let. Při návštěvě očkovacího centra ve virginské Alexandrii prezident Joe Biden ale oznámil, že se budou moci všichni dospělí zájemci o očkování přihlásit už 19. dubna.

„Dostali jsme se do fáze, kdy máme k dispozici dostatek vakcín, očkovacích míst a lidí, co očkují,“ uvedla na stránkách Bílého domu k oznámení jeho mluvčí Jen Psakiová.

Biden ve Virginii ale vyzval občany, aby stále nosili roušky, myli si ruce a dodržovali rozestupy.

Očkovací šampioni

Spojené státy jsou aktuálně v počtu podaných vakcín při přepočtu na 100 obyvatel pátou nejlepší zemí na světě. Před nimi jsou Izrael, Spojené arabské emiráty, Chile a Velká Británie.

Přístup k vakcínám může USA ulehčit i fakt, že čtyři z pěti současně nejvyužívanějších vakcín v západním světě pocházejí právě odtud. Kromě britsko-švédské AstraZenecy/Oxford ze Spojených států pocházejí vakcíny od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, Johnson&Johnson a Novavax.

Autor: Petr HejčlSouvisející články