Covid-19: Čísla v České republice klesají, po týdnu se snížila o pětinu, Prymula se ale bojí varianty BA.2

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
covid
Zdroj: Shutterstock

Po rozvolnění pandemických pravidel se mnoho lidí obávalo toho, že budou koronavirové případy opět přibývat. Řada odborníků se domnívala, že lidé bez přísně nastavených pravidel začnou být neopatrní a nákaza se bude opět šířit. Nyní to ale vypadá přesně opačně.

Podle dat ministerstva zdravotnictví čísla spojená s nákazou covidem-19 za poslední týden výrazně klesla. Ve středu přibylo v Česku 7397 potvrzených případů nákazy, což je o 13 % méně než před týdnem. Na druhou stranu je ale pravda, že také klesá počet provedených testů.

Nadále klesá i počet hospitalizovaných v nemocnici. V lékařských zařízeních je v současné době 1773 osob, z nich je 87 ve vážném stavu. To jsou sice čísla stále vysoká, oproti těm před týdnům se ale výrazně snížila. Odborníci nicméně varují před novou koronavirovou hrozbou, kterou je mutace deltakron.

Hrozba ze světa

Ve světě se objevila nová koronavirová varianta, která byla pojmenována mutace deltakron. Jak píše server CNN Prima News, u nás o ní zatím mnoho informací nemáme, podle mnohých odborníků by ale mohla být hrozbou. Jiný názor na to má ale epidemiolog Roman Prymula.

Podle něho by mohla v budoucnu představovat větší problém varianta BA.2. „Zatím o mutaci deltakron máme v Česku minimum informací. Celosvětově je však nebezpečnější varianta BA.2, která se u nás již šíří,“ podotkl. Dodal, že mutace by se dala chránit i dostupnými vakcínami.

„Zatím se nezdá, že by nebezpečnost byla odlišná od mutací, které v Česku už máme. Je zajímavé, že genetickou informaci získala z obou variant, jak napovídá její název. Jde o virus, který vznikl u lidí s mozaikovou nákazou, kterou trpěli lidé, kteří měli některé buňky nakažené původním virem a jiné omikronem,“ řekl Prymula o nové mutaci.

Celosvětově nejnebezpečnější

Zatímco varianta omikron je sice nejnakažlivější, není ale příliš nebezpečná, celosvětově se nejvíce lidé obávají právě covidové verze BA.2, která děsí právě i Prymulu. „Celosvětově je nebezpečnější varianta BA.2, která se u nás šíří. Podle WHO se na celém světě šíří z 85 procent, další varianty jsou zastoupeny nepatrně,“ zdůraznil pro CNN Prima News.

Podle slov epidemiologa může právě tato varianta i za zhoršení covidových čísel v Evropě. Špatně na tom v poslední době byly Francie, Velká Británie i Německo. U nás zatím k nové vlně naštěstí nedošlo, dochází naopak k poklesu, nikdy ale není jisté, jak se situace vyvine.

„V letní sezóně, mimo chladné měsíce, se virus šíří pomaleji. Byť by zde varianta byla, tak přes letní měsíce to dramatické nebude a užijeme si léta,“ tvrdí Prymula.

Podle jeho slov si tak letos Češi užijí léto spíše volnější a prozatím další pandemická omezení nejsou na pořadu dne.

Zdroj: ČT24, CNN Prima NEWS, Ministerstvo zdravotnictví ČR

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články