Covid-19 je v Česku na vzestupu. Ministr Válek opatření nechystá, lidé se chrání sami

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
omikron covid
Zdroj: Shutterstock

Letní vlna covidu je stále na vzestupu. V Česku za poslední týden přibylo 14 710 nových případů, což je nárůst o 4 500 případů oproti minulému týdnu. Rostou i čísla hospitalizovaných v nemocnicích. Nárůst je vidět i na tzv. incidenčním čísle, které se oproti minulému týdnu zvýšilo z 96 na 138.

Aktuálně je nejhorší situace v hlavním městě Praha, kde hodnota incidenčního čísla stoupla na 227. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Kulminace se očekává na konci července

Za novou vlnou stojí nové subvarianty onemocnění BA.4 a BA.5. Tyto mutace způsobují nárůst čísel po celé Evropě, a některé země tak zavádějí opatření.

Dle odborníků by letní vlna měla začít kulminovat na konci července, ale čísla budou klesat pomalu. Skutečný počet nakažených je navíc pravděpodobně vyšší, protože lidé nechodí na testy. Souvisí to i se skutečností, že bez žádanky si je nutné test uhradit.

V souvislosti s letní vlnou ministr zdravotnictví Vlastimil Válek apeloval na občany, aby využili možnosti a nechali se očkovat nebo šli na 4. dávku. Dle dat ze stránek ministerstva zatím tuto možnost využilo 12 500 lidí a největší zájem měli obyvatelé Prahy, Jihomoravského a Středočeského kraje.

Informace o očkovacích místech a možnostech registrace najdete zde.

Opatření nebudou

Dle Válka se žádná opatření nechystají a vše ministerstvo ponechává na osobní zodpovědnosti lidí.

„Mohu s klidným srdcem říct, že žádné restrikce už nenastanou. Říkají to i kolegové ve všech zemích EU a celého světa,“ uvedl Válek pro CNN Prima News.

„V žádném případě neplánujeme ze zdravotního pojištění platit plošné preventivní screeningové testování,“ sdělil dále ve Sněmovně Válek s tím, že však jedná s pojišťovnami o možnosti proplácení PCR testů bez žádanky pro ty, kdo mají příznaky onemocnění.

K používání ochrany dýchacích cest pak v dopise vyzvala poskytovatele ambulantní a lůžkové péče hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

V souvislosti s nárůstem nových případů je možné například v pražské hromadné dopravě vidět, že lidé opravdu sahají k vlastním opatřením a nosí respirátory čím dál častěji, ačkoliv to není povinné.

„Mám už svůj věk a k tomu další nemoci, tak se musím více chránit. Nechci ale zároveň sedět doma a bát se, tak jsem to vyřešila respirátorem, který nosím vevnitř tam, kde je více osob,“ řekla pro Přehledně 24 důchodkyně Milada z Prahy.

Stejně jako tomu bylo po celou dobu pandemie, tak i nyní jsou však co se nošení respirátorů týče dva tábory.

„Respirátor nenosím, je to zbytečné. Před onemocněním mě neochrání a v těchto vedrech bych si naopak přivodil další zdravotní komplikace,“ reaguje na její slova jiný důchodce z Prahy.

Od začátku epidemie covid-19 bylo v Česku potvrzeno 3,96 milionů případů nakažených a 40 380 lidí na komplikace spojené s nákazou zemřelo.

Mezi příznaky onemocnění patří zejména teplota, kašel, obtíže s dýcháním, únava či ztráta čichu. Aktuálně platí, že izolace v případě pozitivního testu trvá 7 dní. Co se karantény týče, tak v současné době hygienické stanice žádné karantény neuvalují, a je tedy na zodpovědnosti lidí, aby přijali potřebná opatření při kontaktu s nakaženým.

Zdroje: Ministerstvo zdravotnictví ČR, iDNES, CNN Prima News, Zdravé zprávy

Autor: Soňa Jiroutová



Související články