ČSSD prodává Lannův palác za 201 milionů korun. Potřebuje finance na své dluhy

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
lannuv palac
Zdroj: Michal Šula / MAFRA / Profimedia

Česká strana sociálně demokratická prodává Lannův palác v centru Prahy. Objekt, který od ČSSD v současné době pronajímá holding Finep, by měl do vlastnictví firmy nyní přejít. Prodejní cena paláce je 201 milionů korun, informoval server Novinky s tím, že strana chce peníze využít pro splacení svých dluhů.

„Dohodli jsme se současným nájemcem prodej nemovitosti,“ uvedla pro Novinky mluvčí sociálních demokratů Jitka Pavlíková. „Předpokládáme tedy, že ke splacení drtivé většiny dluhů strany dojde v průběhu měsíce srpna,“ dodala.

Neogotická stavba stojící naproti Masarykovu nádraží v Praze se řadí mezi kulturní památky. Sociální demokraté jsou jejím vlastníkem od začátku 20. století. Vzdát se paláce pro ně sice nebylo snadné, na druhou stranu udržovat provoz budovy se již nevyplatilo a peníze strana potřebuje.

Finanční komplikace

„Nebylo dlouhodobě udržitelné, abychom financovali stranu přes kontokorentní úvěr, kdy tam máme nesplacenou částku přes 200 milionů korun, což nás zatěžovalo úrokem přes milion korun měsíčně,“ řekl deníku Právo předseda ČSSD Michal Šmarda.

Ten se po svém zvolení zavázal, že stranu ekonomicky stabilizuje, a podle všeho se konečně pokouší své sliby naplnit. Tvrdí, že když strana nedokáže splatit své dluhy, tak to pro ni není dobrou reklamou. ČSSD ale rozhodně dluhy splácet dovede, ačkoli to bude stranu stát palác.

Zájemců o koupi bylo podle Šmardy ze začátku více. Nakonec ale řada z nich od koupi odstoupila, protože má palác v současné době nájemní smlouvu pro jinou společnost uzavřenou na 25 let. „Smlouva je na dobu určitou a většinu lidí odradila, protože by s nemovitostí nemohli nakládat před ukončením smlouvy,“ vysvětlil předseda.

Falešný inzerát

V loňských sněmovních volbách vyšlo najevo, že ČSSD dluží 200 milionů korun. Tehdy strana nepřekročila potřebnou pětiprocentní hranici, následně přišla o 22 milionů na státních příspěvcích na činnost ročně. Dluh má ČSSD u Fio banky.

Právě částka, kterou strana dluží, byla uvedena u původního inzerátu na prodej paláce, který se objevil v médiích letos v březnu. Podle předsedy strany se ale jednalo o falešný inzerát, který nebyl potvrzen nikým ze strany.

Až teprve v současné době se ČSSD dohodla na tom, že skutečně palác prodá, zároveň také kvůli rychle ubývajícímu počtu zájemců měla velmi brzy jasno, s kým nakonec prodejní smlouvu uzavře. Šmarda doufá, že tím budou dluhy vyřešeny a strana se dostane ze své komplikované situace.

Další výraznou změnou pro ČSSD je také vstup politického hnutí Budoucnost do koalice Solidarita. Podle lídryně koalice Anny Šabatové je v široké spolupráci levostředových skryta velká příležitost ke generační proměně pražské politiky, píše se přímo na stránkách ČSSD.

Pokud se ve volbách koalici zadaří, bude to po prodeji paláce pro ČSSD další velký krok.

Zdroj: Novinky, iDNES, ČSSD

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články