Hnutí STAN vyzvalo poděbradského starostu Jaroslava Červinku k odstoupení z kandidátky za rasistické výroky

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Jaroslav Cervinka
Zdroj: Profimedia

Vít Rakušan svolal oblastní sdružení hnutí STAN Nymburk a vyzval členy, aby z kandidátky do podzimních komunálních voleb odvolali starostu Poděbrad Jaroslava Červinku za jeho výrok o Romech, že by se měli střílet.

K odvolání Červinky vyzval Rakušana Jaroslav Miko, zakladatel občanské iniciativy ČEŠI POMÁHAJÍ a člen Československé romské unie.

„Romové jsou v této zemi nuceni přihlížet tomu, jak nespravedlivě se český stát staví k romským běžencům z Ukrajiny, z nichž mnozí byli nuceni pobývat delší čas v nedůstojných podmínkách. Je to o to smutnější, že se nepřihlíželo ani k těm nejmenším dětem. Čeští Romové čelí opakovaným útokům od prezidenta Zemana, který tak často a rád veřejně podněcuje nenávist k Romům a používá k tomu lživé argumenty typu, jak 90 procent českých Romů údajně nepracuje,“ napsal Miko a požádal o odvolání Červinky.

Nevhodný komentář o Romech

„Oblastní sdružení se usneslo, jak se usneslo. Já to jejich rozhodnutí akceptuji a budu o něm přemýšlet,“ uvedl Červinka.

„Pokud to neudělá, odvolám ho z ní, jak jsem mu včera osobně řekl. Vnímám volání po rychlých a ‚exemplárních‘ krocích,“ uvedl na twitteru Rakušan.

Rakušan dále pro Novinky uvedl, že dozorčí rada STAN podala podnět o pozastavení Červinkova členství ve STAN. V blízké době se tímto podnětem bude zabývat předsednictvo.

Červinka, který nyní působí jako poděbradský starosta, uvedl, že se jedná o výroky z dopravní nehody v roce 2001. Tu měli způsobit psi vlastněné romským občanem.

„Já jsem pak pronesl onu památnou větu, že by bylo lepší je zastřelit. Policajt mi řekl, že by se neměli střílet, že ti psi za to nemůžou. A já jsem pronesl, že jsem neměl na mysli ty psy,“ uvedl Červinka s tím, že na policejní stanici následně popřel sklony k rasismu.

Situace se začala řešit poté, co Červinka celou situaci sám vytáhl na červnovém jednání zastupitelstva a byl při vyprávění natočen na video, které nahrává jednání zastupitelstva.

Červinka se omluvil

Červinkovi jeho neuvážené jednání došlo a omluvil se.

„Můj výrok o Romech byl hloupý před dvaadvaceti lety, kdy jsem ho řekl, i teď, když jsem na tu záležitost vzpomínal. Omlouvám se všem, koho se mohl oprávněně dotknout. Kdo mě zná a zná moje působení v čele radnice, ví, že ve skutečnosti jakoukoliv formu násilí za řešení nepovažuji. A to ani v nadsázce,“ sdělil.

I přesto však Rakušan na jeho odstoupení trvá a není jediný.

„Uvítal bych, kdyby pan starosta naši výzvu vyslyšel a odstoupil sám bez zbytečného odkladu,“ sdělil předseda STAN pro oblasti Nymburk a Poděbrady Michal Michl.

Zdroj: Novinky, Seznam zprávy, iDNES, Twitter

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články