Čtyřiatřicetiletý muž se kvůli problémům v práci polil benzínem a zapálil. Na následky zranění v nemocnici zemřel

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
policie
Zdroj: Shutterstock

Čtyřiatřicetiletý Karel byl podle kolegů bezproblémovým pracovníkem v podniku, který zaměstnával zhruba 80 lidí s postižením. Franz Kafka Špitál je podnik, který lidem se sociálními nebo tělesnými problémy dává možnost zapojit se do běžného pracovního života.

Jenže právě to nakonec vedlo k tragické události a k činu, kterým se mladý muž radikálně rozhodl vyřešit své problémy. Václav pracoval v podniku jako recepční.

Byl nekonfliktní a do poslední chvíle si nikdo ani nedokázal představit, že ho situace v práci trápí natolik, aby si vzal život. Jenže muž trpící bipolární poruchou neunesl, že byl podnik neustále kontrolován Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR, a dokonce hrozilo, že bude trvale uzavřen.

Požádali o pomoc, dočkali se jen kontrol

Franz Kafka Špitál v době koronavirové krize utrpěl značné ztráty, a rozhodl se proto požádat ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou o podporu. Jenže namísto toho začaly v podniku probíhat hloubkové kontroly a podle všeho hrozilo, že by mohl být i uzavřen.

Situaci řešil na požádání zaměstnanců i ombudsman. Ten dal za pravdu společnosti, jenomže ministerstvo jakékoli pochybení odmítá. Sama Maláčová na jakékoli dotazy neodpovídá.

I přes pomoc záchranářů zemřel

V sobotu 13. března 2021 odjel podle slov spolupracovníků Václav na chatu. Tehdy nikdo ještě netušil, k čemu se chystá. Na místě se muž polil benzínem a zapálil se.

Záchranáři mu sice poskytli první pomoc, jenomže muž měl na 60–80 % svého těla popáleniny prvního a druhého stupně. Na místo byl přivolán i vrtulník, který ho převezl do Fakultní nemocnice Brno.

Mluvčí jihomoravské záchranky Hedvika Kropáčková pro média sdělila: „Muž byl napojen na umělou plicní ventilaci. Bohužel ani přes veškerou snahu záchranářů se mu nepodařilo pomoci a svým zraněním podlehl.“

Ředitel hostelu, ve kterém Václav pracoval, Pavel Paleček, dodal: „Vašek byl vždy muž, kterému záleželo na chodu podniku. Nikdy by nás nenapadlo, že by si kvůli problémům, se kterými jsme se potýkali, mohl vzít život.“

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články