Další dárek pro Putina: Odpojte ambasádě elektřinu. Ať pocítí to, co lidé na Ukrajině

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ruska ambasada
Zdroj: MICHAL ŠULA / MAFRA / Profimedia

Projekt Dárek pro Putina spustil kampaň, díky které chce dosáhnout odpojení elektřiny ve všech budovách, které v České republice vlastní Rusko. Týkat by se to samozřejmě mělo i ruské ambasády. Reaguje tím na fakt, že se kvůli ruským útokům bez vedení elektřiny ocitá velká část Ukrajinců.

„Pojďme zhasnout ruskou ambasádu,“ vybízí petice, která dále popisuje, co se v současné době děje na Ukrajině. „Už několik týdnů čelí ukrajinská města a vesnice bezprecedentním raketovým útokům ze strany Ruska. Terčem jsou především elektrárny, teplárny a vodárny,“ popisuje dokument.

O petici informoval Dárek pro Putina na svém twitteru, kde organizace píše: „Dáme ruské ambasádě v Praze ochutnat jejich vlastní polívčičku. Chceme, aby dodavatelé energií a vody odpojili všechny budovy v Praze, které patří Ruské federaci. Ať taky po tmě mrznou, stejně jako třeba lidé v Kyjevě.

Několik darů pro Putina

Iniciativa Dárek pro Putina již v minulosti uspořádala několik sbírek na pomoc Ukrajině. Na začátku října třeba upozornila na Putinovy narozeniny, ke kterým se ruskému prezidentovi rozhodla s pomocí občanů ČR poslat „dárek“.

„Už v pátek oslaví Vladimir Putin narozeniny. Bude mu 70. Pošlete mu dárek, přispějte na munici pro ukrajinskou armádu,“ uvádí například jeden z příspěvků na facebooku. Projekt Dárek pro Putina pak vybíral peníze i na tank, kterému dal jméno Tomáš, následně pak na systém protivzdušné obrany Viktor, připomíná server iDNES.

Dárek pro Putina funguje od května, na svědomí ho má podnikatel Dalibor Dědek. Podle informací Novinek díky němu na účet ukrajinského velvyslanectví v Praze dosud ze sbírky putovalo více než 260 milionů korun.

Je to hloupé a nikomu to nepomůže

Petice má své zastánce a doposud ji podepsalo přes 7000 signatářů. „Ať pocítí to nejmenší z toho zla, které na Ukrajině dělají,“ napsal jeden z nich. Další ke svému podpisu připojil slova: „Rusko je teroristický stát a s teroristy se nevyjednává.“

Na twitteru se ale projekt setkal také s velkým odporem. „Hodně hloupá petice. Cílem je Rusko porazit. Vypnout energii ambasádě možná udělá radost pár signatářům, ale k vítězství to nepřispěje vůbec nijak,“ napsal jeden z uživatelů.

Další pak přidal: „Jsem pro Ukrajinu, ale tohle je prostě de*ilní, hloupé, dětinské a ničemu to nepomůže.“ Na to nicméně Dárek pro Putina odpovídá: „Tak to nepodepisujte a nevšímejte si toho… Je to tak těžké?“

Zdroj: Twitter, Petice Dárek pro Putina, Facebook, iDNES, Novinky

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články