Podle Borise Johnsona si Německo přálo rychlý konec Ukrajiny. Stát jeho slova odmítá

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
boris johnson
Zdroj: Profimedia

Německo si podle bývalého britského premiéra Borise Johnsona přálo rychlou porážku Ukrajiny. Obávalo se totiž, že válka bude mít katastrofický vliv na celý svět. Proto ji chtělo ukončit dříve, než k něčemu takovému dojde, a to i v případě, že by to pro Ukrajinu znamenalo rychlý konec. Britský politik to uvedl to v rozhovoru pro CNN. Německo se ale k jeho závěrům vyjádřilo nesouhlasně.

Kromě Německa se Boris Johnson v rozhovoru vyjádřil také k Francii. Ta podle jeho slov do poslední chvíle popírala, že by k napadení Ukrajiny Ruskem mohlo dojít. „Nepochybujte o tom, že Francouzi to až do poslední chvíle popírali,“ dají se citovat jeho slova.

Johnson dokonce uvedl, že francouzský prezident Emmanuel Macron opakovaně kontaktoval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby ho od začátku konfliktu odradil.

Rychlý pád Ukrajiny

Podle bývalého premiéra Británie Německo už od začátku války chtělo její rychlý konec, a to i v případě, že by to znamenalo okamžitou prohru Ukrajiny. „Byl to velký šok. Stalo se to rychle a různé země se prezentovaly různými názory,“ uvedl Johnson.

„Německý názor zněl, že pokud by se měla vést válka dlouho, byla by to katastrofa pro celý svět. A proto by bylo nejlepší, aby konflikt skončil rychle. I kdyby se pak Ukrajina úplně zhroutila,“ řekl v rozhovoru pro CNN.

Dodal, že tento pohled nikdy nepodporoval. Na druhou stranu ale prý Německu rozumí a chápe, co svými obavami chtělo říct. Stát ale slova Borise Johnsona odmítá a několik zástupců země se k jeho rozhovoru vyjádřilo v médiích.

Německo se brání

„Víme, že bývalý britský premiér, zábavný Boris Johnson, má vždy velmi ojedinělý vztah k pravdě. A ani tento případ není výjimkou. Naše země odmítá tvrzení o německém postoji ohledně ruské války na Ukrajině,“ napsal na svém twitteru německý diplomat Miguel Berger.

Podle serveru The Guardian se Borisova slova nápaditě podobají komentářům Andrije Melnyka, bývalého ukrajinského velvyslance v Německu.

Ten po začátku války uvedl, že němečtí politici očekávají ukončení války do tří dnů, proto je prý Ukrajině zbytečné poskytovat jakoukoli pomoc.

Zdroj: CNN, YouTube, Twitter, The Guardian

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články