Další peníze pro důchodce. Tentokrát si přijdou na zajímavou částku

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Malacova Jana
Zdroj: Michal TUREK / MAFRA / Profimedia.cz

Lidé pobírající penzi si opět polepší. Kromě zákonem stanovené valorizace by se měly důchody zvednout ještě o jednu částku. Zprávu přinesla ČTK na základě informací od ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD). Podle ní se na tom shodla koalice všech vládních stran. Státní rozpočet to vyjde zhruba na 32,6 miliard korun v příštích třech letech.

Vláda připravuje návrh novely, která důchodcům zvýší důchod o 300 korun, a to nad rámec státem garantované valorizace. Ta by měla být v průměru 450 korun. Čeští důchodci si tak polepší o zhruba 700 korun měsíčně. Průměrně tak bude výše důchodu kolem 16 000 korun.

Navýšení důchodů bude hledat v rozpočtu Schillerová

V rozpočtu státu tak bude muset dojít k navýšení financí, které jsou určeny na výplatu důchodů. V příštím roce to bude o 10,6 miliardy, v letech 2023 a 2024 to bude 10,9 a 11,1 miliardy korun. Tuto částku musí ve svém rozpočtu sehnat ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

„Tu částku budu muset uspořit na výdajové straně,“ plánuje už nyní Schillerová. Podle ní je to reálné a výsledek jednání s Maláčovou považuje za úspěšné. Takto postavený návrh novely zákona o důchodovém pojištění by měla poslanecká sněmovna schválit v pátek.

Ke garantovanému růstu důchodů neboli jejich valorizaci dochází podle zákona vždy v lednu. Její výše se odvíjí podle růstu cen i podle zvyšování mezd. Částka, o kterou chce ministerstvo práce a sociálních věcí důchody extra navýšit, půjde do zásluhové části penze. To znamená, že valorizovat se bude větší částka, a její výše tak bude větší.

Zatížený rozpočet potřebuje důchodovou reformu

Otázkou zůstává, zda je tato zátěž pro státní rozpočet únosná z hlediska dlouhodobého horizontu. Loni byl deficit státního rozpočtu v celkové výši 367 miliard. Samotné důchodové pojištění je podle ČTK od začátku roku v minusu o 10,7 miliardy. Konkrétně bylo za leden až duben 2021 vybráno 170,1 miliard a vyplaceno bylo 180,8 miliard.

Většina politických stran se shoduje na tom, že je nutná důkladná důchodová reforma. Ministryně práce a sociálních věcí nedávno prohlásila, že ji má připravenou a že si myslí, že se stihne schválit ještě do voleb. Ekonomové, ale především ministryně financí, to vidí jako nereálné.

Ke zvýšení důchodů nedochází ve vládě premiéra Andreje Babiše poprvé. V roce 2019 schválila vláda zvýšení starobního důchodu nad rámec povinnosti o 600 korun a pak o 300 korun. V roce 2020 byl na základě valorizace zvýšen o 479 a 151 korun.

Loni také vláda vyplatila důchodcům takzvaný covidový bonus, které činil 5000 korun. Ten jim měl částečně kompenzovat nepříjemnosti spojené s koronavirovou pandemií. Většina opozice to tehdy odsoudila jako nesystémové, někteří to dokonce považovali za uplácení voličů. Tehdy totiž začínaly krajské volby.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články