David Rath bude muset zpět do vězení. Soud mu trest prodloužil o rok

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
david rath
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Bývalý středočeský hejtman David Rath dostal v úterý od Vrchního soudu v Praze v druhé větvi korupční kauzy 8 let odnětí svobody. Podle obžaloby je vinným z manipulování se zakázkami a přijímání úplatků. Dostal navíc také peněžitý trest ve výši 13 milionů korun.

Soud tímto rozhodnutím prodloužil Rathovi již dříve udělený sedmiletý trest o jeden rok. Na několik měsíců se tak bude muset politik vrátit do vězení. Ačkoli trval žalobce na přísnějším potrestání Ratha, jeho obhájci byli přesvědčeni, že ho není třeba do vězení znovu posílat.

Nakonec to nedopadlo ani podle jedné strany. Prodloužení o 2,5 roku soud zamítl, udělil však Rathovi rok vězení navíc. Obhájcům se navíc podařilo peněžitý trest 18 milionů zmírnit na 13, protože jeho původní výše byla podle jejich slov likvidační.

Opět stejní viníci

Kromě Ratha se na podvodech a korupci účastnilo i několik dalších osob. I ty byly řešeny opět i ve druhé větvi procesu. Vinna je mimo jiné i stavební firma Metrostav, která neustále jakýkoli podíl na celé aféře odmítá. Přesto ale byla potrestána.

Na tři roky má přijít o veškeré stavební zakázky. Podle Novinek se navíc nesmí hlásit do soutěží, stavět dálnice, metro či tunely nebo uzavírat smlouvy se státem. Rathovi spolupracovníci, manželé Kateřina a Petr Kottovi, dostali k šesti letům další dva roky navíc.

Nepřiměřený trest

Manažeři Metrostavu se s Rathem a jeho kolegy podle obžaloby dohodli na zaplacení 10 milionů za zmanipulovanou zakázku na rekonstrukci očního pavilonu nemocnice v Kolíně a 22,3 milionu za zakázku na opravy v nemocnici v Kladně. To ale firma odmítá.

I kdyby k něčemu takovému prý došlo, je trest nepřiměřený. Zástupci společnosti už dříve prohlásili, že zákaz zakázek by společnost připravil o miliardy. Až 60 % tržeb firmy totiž tvoří právě tyto peníze.

„Znamenalo by to sankci snížení tržeb o 33 miliard korun. Už jen tato informace znamená, že je uložený trest nepřiměřený,“ řekl během jednání u vrchního soudu Ondřej Blaha, advokát Metrostavu.

Firma má problém i s poškozením svého jména. „Případ se táhne přes 10 let a reputačně i obchodně nás poškozuje. Na takový trest jsme samozřejmě připraveni,“ prohlásil Vojtěch Kostiha, mluvčí Metrostavu. Rozhodnutí soudu jsou přesto platná a jak společnost, tak i Rath se musí s novými rozsudky vypořádat.

Zdroj: Novinky, Seznam zprávy, iDNES, CNN Prima NEWS

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články