David Rath opustil vězení. Podle státní zástupkyně u něj ale není vidět žádná sebereflexe a náprava

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
david rath
Zdroj: Marie Stránská / MAFRA / Profimedia

Někdejší středočeský hejtman za ČSSD David Rath dnes před polednem opustil vězení. V tom skončil před třemi a půl lety za korupci, celkově si měl odpykat 7 let. Krajský soud v Brně ale rozhodl o jeho podmínečném propuštění, což se nelíbí státní zástupkyni, která pro Ratha požadovala větší trest.

Podmínečné propuštění Ratha bylo navrženo loni v listopadu, státní zástupkyně se ale proti tomuto rozhodnutí odvolala s tím, že podle ní u politika nedošlo k žádné nápravě. Brněnské soudy ale nakonec rozhodly, a tak je Rath na svobodě. S médii ale mluvit odmítá.

Podle České televize rozhodl soud o Rathově propuštění takzvaně od stolu. Jednání bylo neveřejné a nebyl na něm přítomen ani sám Rath, ale ani jeho právník či žalobkyně. Přestože byla na listopadové rozhodnutí soudů podána stížnost, nakonec se David Rath dočkal svobody.

Nežádal ji jeho právník

Návrh na podmínečné propuštění soudu nepředal překvapivě Rathův právník, ale organizace Svaz pacientů České republiky. Jak informuje ČTK, hodnocení Rathova chování bylo ze strany věznic velmi kladné a bývalý hejtman prý udělal pro nápravu maximum.

Státní zástupkyně s tímto tvrzením ale nesouhlasí. Ačkoli se možná Rath snažil a byl ukázkovým příkladem vězně, který na sobě pracuje, nebylo to prý dostatečné. Podle jejích slov nenastala v jeho chování žádná velká změna, není vidět náznak sebereflexe a nápravy.

Zvláště kvůli jeho politickému postavení, které měl v době spáchání trestu, by si prý měl uvědomit, jaké škody napáchal a čeho se dopustil. K tomu ale podle ní nedošlo. Navíc upozornila, že stále Rath nesplatil veškerý peněžitý dluh, který mu kvůli korupci vznikl.

Sedmimilionová krabice od vína

Do vězení se David Rath dostal poté, co u něho byla objevena krabice od vína, ve které si nesl úplatek celkem 7 milionů korun. Pražský vrchní soud později uznal Rathovu vinu i v několika dalších případech, kde hrála korupce velkou roli, a poslal ho na 7 let za mříže.

Rath dostal k vězení navíc desetimilionový trest a zákaz činnosti. Právě finanční část trestu ale nemá stále splněnou. Z částky splatil zhruba polovinu. Až do loňského roku probíhaly v tomto ohledu soudy, nakonec ale Nejvyšší soud odmítl další odvolání a rozsudek potvrdil.

Nehledě na to, co o této problematice ale státní zástupkyně říká, David Rath byl oficiálně propuštěn na svobodu a dále bude dluh splácet podle soudného rozsudku.

Zdroj: ČT24, ČTK

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články