Markéta Pekarová Adamová vyzývá Maďary, ať vyženou Orbána. Klaus chce její odvolání

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
marketa pekarova adamova
Zdroj: David Malik / CNC / Profimedia

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová v sobotu uvedla, že by měli Maďaři podle jejího názoru co nejrychleji vyhnat z funkce premiéra Viktora Orbána. Proti tomuto jejímu prohlášení se ale výrazně postavil Institut Václava Klause. Ten vyzývá za tato slova k jejímu odvolání ze Sněmovny.

„Češi svého Babiše už vyhnali. Pevně doufám, že se to povede i Maďarům,“ prohlásila Pekarová. Předsedkyně TOP 09 si za svými slovy stojí podle idnes.cz i s několikadenním odstupem, a dokonce i potom, co se na ni strhla ze strany Klause vlna nesouhlasu.

Pekarová svými slovy upozornila na nadcházející volby v Maďarsku, ve kterých se Orbánovi postaví názorově nesourodá koalice opozičních stran, stejně jako tomu bylo loni v říjnu u nás. Podle jejích slov by si z nás země měla vzít příklad a svého „Babiše“ se zbavit.

Jejich změna je důležitá i pro nás

Podle slov Pekarové není změna podstatná jenom pro samotné Maďary, kterým se prý snaží dobře poradit, ale velký vliv bude mít samozřejmě i na českou politiku. „Rozložení politických sil v Maďarsku se vzdáleně podobá tomu, které bylo dosud i u nás. Tamní opozice své neshody dala stranou a spojila síly proti populistické vládě, kterou už mnoho let řídí Viktor Orbán,“ napsala na svém facebooku.

„Pro Českou republiku je důležité, aby Maďarsko v dubnových volbách zvolilo změnu – stejně jako my. Je totiž klíčové, aby Evropskou unii tvořily státy, pro jejichž vlády jsou na prvním místě demokratické principy, nikoliv prospěch jejich premiérů,“ dodala.

Politička si nebrala ve svém příspěvku kritizovala jak Babiše, tak i Orbána. „Orbán neváhá navazovat pochybné svazky se zeměmi, jako je Rusko a Čína, a to na úkor svých spojenců, včetně nás,“ napsala.

Její útok na Maďarsko se nedá odpustit

Proti názorům Markéty Pekárkové Adamové se postavil Institut Václava Klause. Na jeho stránkách se píše, že by předsedkyně měla být za svá slova odvolána, protože se dopustila slovního útoku proti Maďarům.

„Nehorázné výroky předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéty Pekarové Adamové o tom, že Maďaři mají v nadcházejících tamních parlamentních volbách vyhnat svého dlouholetého premiéra Orbána, jsou těžko uvěřitelným, v historii česko-maďarských vztahů naprosto bezprecedentním nepřátelským útokem ze strany jednoho z našich nejvyšších ústavních činitelů,“ píše Institut.

I po jeho vyzvání, aby vláda Pekarovou odvolala, si ale předsedkyně za svými slovy stojí a nehodlá svá prohlášení měnit. „Viktor Orbán evidentně vnímá Rusko jako bližšího spojence než ostatní země EU, včetně Česka,“ doplnila ještě na závěr svou řeč.

Zdroj: idnes.cz, Institut Václava Klause

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články