Den Evropy oslavovala celá Evropská unie v pondělí 9. května

od Veronika Holcová
< 1 minuta čtení
evropska unie
Zdroj: symbiot / Shutterstock.com

V Bruselu začaly oslavy už o víkendu, Česká republika se k oslavám připojila v pondělí programem na pražském Střeleckém ostrově. Letos poprvé Den Evropy po 18 letech od vstupu Česka do Evropské unie slavíme během války.

Den Evropy je jedním ze symbolů Evropy a Evropské unie. Připomínáme si ho od 9. května 1950, kdy francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman představil myšlenku mírové spolupráce v Evropě.

Proto bývá někdy také nazýván Schumanův den. Toto datum je totiž připomenutím historicky významné „Schumanovy deklarace“, což byl nápad na sjednocení Evropy.

Unie se obává o Ukrajinu

„Jsou to 72. narozeniny naší Evropské unie. Tento den budeme samozřejmě mluvit o budoucnosti naší Evropské unie. Jak ji posílíme, jak ji učiníme odolnější, jak ji uděláme bližší občanům. Ale odpověď na všechny tyto otázky není jen na nás,“ uvedla před slavnostním dnem ve Štrasburku na zasedání Evropského parlamentu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

„Budoucnost naší Evropské unie se dnes píše na Ukrajině,“ cituje její slova Deník.

Předsedkyně se také osobně účastnila závěrečného ceremoniálu v pondělí ve francouzském Štrasburku. Dále byli k vidění předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová nebo francouzský prezident Emmanuel Macron.

Praha zřídila diskuzní stany

V Praze probíhaly oslavy Dne Evropy jen v pondělí na Střeleckém ostrově. Program byl rozdělen do tří sekcí. Vedle hlavní stage byly pro návštěvníky připraveny ještě dva diskuzní stany, jeden s tematikou Společně s Ukrajinou a druhý Cestování.

Program byl zaměřený zejména na benefiční činnost na pomoc Ukrajině a další zajímavé otázky, vystoupení umělců, besedy a workshopy na aktuální témata. Nechyběla ani krátká tematická hudební vystoupení. Celou akci pořádala Evropská komise v ČR a Kancelář Evropského parlamentu.

Zdroj: TN.cz, Facebook, Den Evropy, Deník.cz

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články