Deník Haló noviny končí. Místo něj bude vycházet levicově zaměřený týdeník

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
halo noviny
Zdroj: Martin Stolař / MAFRA / Profimedia

28. dubna 2022 přestane vycházet levicový deník Haló noviny. Ústřední výbor KSČM v sobotu rozhodl o tom, že místo něj bude nyní nově vycházet týdeník. O rozhodnutí společnosti Futura, která tento deník vydává, napsaly dnes samotné Haló noviny.

Náklad Haló novin podle mluvčí Futury představuje v současné době zhruba 6000 výtisků. U týdeníku se počítá zhruba se stejným číslem. Mělo by se také jednat o velmi podobný formát novin, ovšem s daleko menší redakcí.

Diskuse a hlasování o osudu deníku byla podle všeho velmi bouřlivá. Její účastníci se hodně hádali a řada z nich se nechtěla novin jakožto deníku vzdát. Bohužel se nakonec ale ukázalo, že není jiná možnost. I přes nelibost mnozí nakonec zvedli ruku pro.

Podle ČTK pro ukončení deníku nakonec hlasovalo 55 členů ústředního výboru, devět bylo proti a pět se zdrželo. O budoucnosti novin se přitom podle všeho spekulovalo již od podzimu.

Komunisté zmizeli ze Sněmovny

Po loňských volbách byla ze Sněmovny České republiky úplně vyřazena komunistická strana. Tehdy začali komunisté přemýšlet nad financemi, upravil se jim totiž příspěvek od státu a oni na základě toho museli upravit zase své výdaje.

Není se tak čemu divit, že se stranou související levicový deník se začal obávat o svou budoucnost. A byl rozhodně v právu. Dlouholetého předsedu strany Vojtěcha Filipa nahradila europoslankyně Kateřina Konečná, která ihned začala jednat.

Již po podzimním volebním sjezdu uvedla, že výrazně poklesl příspěvek od státu, a proto je třeba udělat mnoho změn. Mimo jiné se měly týkat právě i Haló novin, kterým musela strana upravit finance. Deník se proto začal potýkat s problémy, a právě na jejich základě bylo nyní o osudu novin rozhodnuto.

Většina lidí problémy nemá

Ačkoli byl i v dnešní době deník poměrně čtený, po informacích o jeho změně na týdeník se na internetu objevila řada komentářů, které jasně naznačují, jaký názor na noviny lidé ve velkém měřítku mají. „Tak už bude ta levicová potvora škodit jen jednou týdně, nikoli denně,“ napsal jeden z diskutujících pod článkem na iDNES.

„Problém je, že dnes už jsou soudruzi poměrně starší lidé. Oni už si nebudou pamatovat, co před týdnem psali,“ směje se další. Obecně si hodně lidí myslí, že Haló noviny čtou spíše starší lidé. Žádný velký rozruch tak mezi obyvateli České republiky změna neudělala.

Deník začal vycházet v novodobé formě již v roce 1991. Pokud vše půjde podle předpokladů, měl by se i nadále jako týdeník ještě nějaký ten rok udržet, o jeho úplném zrušení zatím nepadlo ani slovo. Podle některých internetových komentářů by ale ani taková událost příliš mnoha lidmi nepohnula.

Zdroj: ČTK, iDNES, Novinky

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články