Dlouhé fronty před knihovnou v Praze způsobilo video na sociální síti. Turisté láká Idiom z roku 1998

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
idiom mestska knihovna v praze
Zdroj: Profimedia

Ústřední knihovna na Mariánském náměstí v Praze se poslední dobou těší velké návštěvnosti. Vděčí za to sociální sítí TikTok. Mladí lidé se ve frontách před budovou ale neshromažďují kvůli knihám. Zajímá je Idiom slovenského výtvarníka Mateje Kréna.

V listopadu se na sociální síti TikTok objevilo video uživatelky itsjessamess, na kterém je zachycen Idiom, který zaujal stovky mladých lidí. Ti se na základě videa na umělecké dílo Mateje Kréna chodí dívat osobně. Při pohledu do díry mezi knihami se totiž zdá, jako kdyby bylo místo doslova bezedné.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený JUSTINE (@3h12)

Někteří lidé mylně hovoří o Idiomu v Národní knihovně, ta je ale o kus vedle a žádné fronty se před ní netvoří. Ústřední knihovna na Mariánském náměstí má teď co se týče návštěvnosti jasně navrch.

Nekonečné fronty

Před knihovnou se tvoří dlouhé fronty. Algoritmus tiktoku totiž začal video opakovaně sdílet mezi lidmi právě před koncem roku. I na twitteru se tak objevil snímek ukazující situaci před knihovnou a u něho udivený popisek.

„Fronta do knihovny. Chtějí si všichni před koncem roku prodloužit průkazku? Ne, jen nějaký influencer dal na TikTok Idiom,“ napsal autor snímku, novinář Petr Kočí. S nekonečným Idiomem se chtějí stovky lidí vyfotit, a blokují tak podle všeho normální provoz knihovny.

„Když začaly fronty do lékáren, viděl jsem to s národem nedobře. Fronty do knihoven vzbuzují výjimečnou naději,“ zavtipkoval někdo pod příspěvkem. Jiní to ale tak pozitivně nevidí. Jeden sledující připsal, že si na fronty dokonce knihovnice stěžují.

A to potvrzují i slova mluvčí Městské knihovny v Praze Lenky Hanzlíkové. „Extrémní nápor samozřejmě registrujeme. Jenže knihovna z toho nic nemá. Nejsme výstavní prostor, tudíž nám z toho neplyne žádný benefit. Návštěvníci obvyklý provoz akorát blokují. Takže můžeme akorát organizovat frontu,“ vysvětlila pro Refresher.

Redakce Přehledně24 oslovila některé turisty přímo na místě s tím, zda mohou potvrdit, že se do knihovny vydali právě díky virálnímu videu. „Měl jsem cestu kolem a říkal jsem si, že se musím na Idiom podívat. Řada mých přátel se s ním už fotila a video mezi námi koluje už delší dobu,“ řekl pro Přehledně24 dvacetiletý Angličan, který mířil na Staroměstské náměstí. „Předtím jsem o tomhle uměleckém díle neměla ani tušení. Až díky tiktoku o něm vím a přišlo mi zajímavé,“ doplnila jeho slova návštěvnice z Japonska.

Podle Městské knihovny v Praze je Idiom v místě už od roku 1998. Sloup z osmi tisíc knih ale nikdy nebyl tak populární. Díky videu ze sociální sítě nyní má obrovskou pozornost. „To ti lidé fakt neví, že to tam je už skoro 20 let?“ ptá se někdo zaskočeně na twitteru.

Zdroj: TikTok, Twitter, Refresher, Městská knihovna v Praze, Instagram, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články