Google přestal zobrazovat náhledy obrázků u mediálních článků. Novinka se dotkne spíše menších webů

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
google
Zdroj: PK Studio / Shutterstock

Google v nedávné době přestal zobrazovat náhledy obrázků u článků médií z Evropské unie. Ve výsledcích vyhledávání a službách Zprávy Google a Discover se tak nově zobrazují jen titulky s odkazy, píše server Lupa. Novinka se objevila začátkem tohoto týdne a podle některých médií nelze vyloučit, že se vydavatelé budou proti tomuto kroku bránit žalobou.

Společnost Google uvedla, že se jedná se o obsah, který může být chráněn novelou autorského zákona, tedy o úryvky článků a náhledy obrázků a videí. Doplnila, že zobrazování titulků a odkazů se nijak nezmění. Přijetí novely už 1. prosince podle serveru MediaGuru umožnil Senát.

Ten novelu autorského zákona neschválil, nezamítl ani nijak neupravil. České profesní asociace to ocenily. „Pevně věříme, že přijetím zákona skončilo období hrozeb a prezentování údajně vynucených dopadů novely,“ uvedl podle Blesku výkonný ředitel Unie vydavatelů Václav Mach.

Dodal, že dále očekává jednání o spravedlivých a transparentních podmínkách licenčních smluv, které budou určeny pro všechny české vydavatele. Kromě zastavení zobrazování náhledů Google také ukončil v České republice licenční program Výběr Zpráv Google (Google News Showcase).

Zvítězí nepoctiví

Novela autorského zákona má zajistit vydavatelům a mediálním domům silnější pozici vůči provozovatelům internetových vyhledávačů či sociálních sítí, popisuje server Novinky. Podle předsedy Asociace online vydavatelů Libora Matouška je ale krok naopak pro vydavatele přítěží.

Nejvíce se problém podle Matouška dotkne těch, kdo dodržují profesní standardy. Zvýší se pak tlak na takzvaný clickbait v titulku, což povede k tomu, že ze situace nejvíce vytěží nepoctiví, popisuje iDNES.

Dotkne se spíše menších webů

Novinka bude mít dopad spíše na menší společnosti, které mohou dopady pociťovat výrazně. Projeví se pravděpodobně sníženou návštěvností webů, kterou Google na webové stránky vydavatelů přivádí.

Například šéfredaktor serveru Forum24 Pavel Šafr vyčíslil, že uzavření programu Google News Showcase přinese jen jeho vydavatelství ztrátu ve výši 1,9 mil. Kč. Z jeho slov pro MediaGuru vyplývá, že možná Forum24 a Týdeník Forum nebude možné nadále provozovat.

Šárka Blahoňovská, šéfredaktorka portálů OnlyU.cz a Jimeto.cz, pro Přehledně24 potvrdila, že v souvislosti s novelou musely v redakci přijít změny. „Zatím jsme provedli úsporná opatření a čekáme, jak se situace vyvine. Rádi bychom se účastnili nějaké diskuze, protože jako menší společnost máme samozřejmě zájem, aby Google naše články přebíral i nadále,“ řekla.

Sociální sítě, vůči kterým měly zpravodajské servery posílit, navíc už teď začaly reagovat na přijetí zákona. Například Facebook podle Deníku N upravil zobrazování náhledů zpravodajských textů.

Dosud byly odkazy zveřejněné na Facebooku plně vykresleny s titulkem, náhledovým obrázkem a náhledovými výňatky textu. Po provedení změn budou odkazy na zpravodajské články zobrazovat pouze hypertextový odkaz a titulek.

Dle Blahoňovské se tak nicméně už děje. „První dny se na Googlu zobrazovaly naše články plnohodnotně, tedy i s náhledovým obrázkem a částí perexu, teď už lze vidět jen titutek,“ uvedla s tím, že z jejího pohledu je aktuální řešení neuspokojivé i uživatelsky.

„Pro návštěvníky je obzvlášť u rubrik týkajících se životního stylu důležitá vizuální forma – i podle obrázku se rozhodují, zda odkaz na daný článek rozkliknou,“ dodala. Je tak podle ní zarážející, že například jiným webům, které jsou obsahově podobné, se stále fotografie u nadpisu zobrazují. I proto by další diskuze nad novým opatřením byla více než vítaná.

Zdroj: Lupa, MediaGuru, Novinky, Deník N, iDNES, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články