Podnikatelé budou i nadále za hudbu v podnicích platit poplatky. Výjimky získají některé malé podniky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
poslech hudby
Zdroj: Shutterstock

Ochranný svaz autorský (OSA) upozorňuje, že i nadále se za hudbu pouštěnou v podnicích bude muset platit poplatek. I poté, co vstoupí v platnost novela autorského zákona, budou majitelé kadeřnictví, obchodů, salonů a dalších provozoven platit jako doposud. V říjnu přitom média informovala o zrušení tohoto poplatku pro malé podniky.

Zrušení povinnosti platit tyto poplatky se bude týkat jen opravdu malých provozoven, jako jsou například právě železářství, kadeřnictví či papírnictví. „V případě restaurací nebo obchodních domů tato povinnost ale zůstane zachována,“ stojí na oficiálních stránkách Sněmovny.

Podle stránek OSA vstoupí novela zákona v platnost pravděpodobně na začátku příštího roku. Svaz přitom popisuje, že novinka přezdívaná také jako „lex železářství“ poplatky za poslech hudby v podnicích neruší.

„Prakticky téměř v každém případě rozhlasový nebo televizní přístroj puštěný v provozovně je tam takto umístěn nikoliv nahodile, ale naopak pro zpříjemnění prostředí a zkvalitnění nabízené služby. Tímto nepřímo přispívá k většímu zisku,“ upřesnil ministr kultury Martin Baxa. Jeho slova potvrzuje i článek serveru dTest, podle kterého hudba v obchodech velmi výrazně ovlivňuje chování zákazníků.

Poplatky se netýkají všech

Ačkoli OSA na svých stránkách uvádí, že poplatky bude dále většina provozovatelů platit, podle serveru Podnikatel jsou informace nepřesné. Některé malé podniky totiž budou od poplatku osvobozeny. Jde především o podniky, kde se hudba pouští v zázemí pro pracovníky a do místnosti se zákazníky není slyšet.

„Novela bohužel zavádí do autorského zákona neurčité pojmy, které mohou vést k chybné interpretaci. Výjimka z poplatku se v žádném případě nevztahuje na prostory hotelů nebo restaurací, do nichž mají přístup hosté,“ upozorňuje předseda představenstva OSA Roman Strejček.

„Nová legislativa pouze upřesňuje, že povinnost hradit poplatky neplatí v situaci, kdy má majitel obchodu nebo kadeřnictví rádio umístěné ve svém zázemí a hudba není slyšet do prostoru se zákazníky. V těchto případech jsme však ani dříve žádné poplatky nikdy nevybírali,“ dodává.

Přesto například nejen vládní strana TOP 09 v říjnu prezentovala na svém facebooku situaci zcela jinak. „Zrušili jsme licenční poplatky za hudbu, která hraje jako podkres v prodejnách a malých podnicích! Živnostníkům klacky pod nohy házet nebudeme,“ píše se v příspěvku. Ten se setkal s kladnými ohlasy.

„Tak na to jsem čekala 24 let, co mám kadeřnictví. Do kadeřnictví lidé chodí na vlasy, a ne na Karla Gotta. Nejdřív jsem platila kolem 2000 za rok, ale pak se začaly nabalovat další a další podmínky. Pak chtěli za ty nesmysly platit skoro 6000, a nakonec z toho bylo už 8000, tak jsem to zrušila,“ napsala jedna z komentujících.

Podle OSA je tedy původní informace nepřesná. „Nová úprava §23 Autorského zákona se v praxi nevztahuje ani na hotely, ani na restaurace, jak je mylně některými sdělovacími prostředky interpretováno. Jsem přesvědčený, že zákon nelze aplikovat ani na drtivou většinu provozoven kadeřnictví a obchodů. Dotkne se maximálně jednotek provozoven, spíše konkrétních situací,“ uzavírá vysvětlení Roman Strejček.

Zdroj: Přehledně24, Poslanecká sněmovna ČR, OSA, Podnikatel, Facebook, dTest

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články