V kadeřnictví se může legálně pouštět hudba bez autorských poplatků. Novela ale toho obsahuje mnohem více

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Radio
Zdroj: Shutterstock

Lidé pouštějící si ve svých provozovnách hudbu, která ale není nedílnou součástí jejich práce, za ni nebudou nově platit autorské poplatky. Jedná se tak například o rádia zapnutá v kadeřnictvích nebo například v papírnictvích. Poslanecká sněmovna o tom rozhodla v pátek a přidala ještě další změny týkající se autorských práv.

Živnostníci či podnikatelé, kteří měli ve své provozovně umístěny přístroj na reprodukci hudby, byli povinni platit ochranným svazům autorským za použití hudby. S tím je ale teď konec. Návrh na zrušení této povinnosti přednesli Piráti a podpořil je také ministr kultury Martin Baxa z ODS.

„Obrátily se na nás desítky lidí s tímto problémem, kdy po nich OSA (Ochranný svaz autorský) vyžadovala poplatky za to, že provozovatelé měli přijímač třeba v železářství,“ vysvětlil podle Novinek předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Novela se dotkne

Zrušení povinnosti platit tyto poplatky se bude týkat jen opravdu malých provozoven, jako jsou například právě železářství, kadeřnictví či papírnictví. „V případě restaurací nebo obchodních domů tato povinnost ale zůstane zachována,“ stojí na oficiálních stránkách Sněmovny.

„Jedná se o to, aby náhodné zapnutí rádia či televize nebylo předmětem jednání s kolektivními správci autorských práv,“ řekl podle iDNES ministr kultury Martin Baxa z ODS, který nově přijatou změnu podpořil.

O podobném návrhu se uvažovalo už v loňském roce. Kromě Pirátů a ODS ho tehdy podporovalo i hnutí ANO. K realizaci změny ale nakonec došlo až nyní.

Hudebníci už nebudou platit sami sobě

Součástí novely je i zrušení vybírání poplatků ze strany OSA v některých specifických případech. Informoval o nich předseda Pirátů Ivan Bartoš na svém facebooku.

„Povinnost hudebníka nahlašovat sám sebe, že bude hrát vlastní hudbu, to byla solidní Hlava XXII,“ napsal předseda Pirátské strany. Narážel tak na fakt, že Svazu museli platit poplatky také umělci, kteří hráli výhradně autorskou tvorbu. „Stejně jako povinnost hlásit hraní starých skladeb, u kterých už netrval monopol,“ doplnil ještě.

Novelu bude nyní projednávat Senát. Už nyní se proti ní ohradili správci autorských práv, tedy zástupci Ochranného svazu autorského a Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI).

Mimo jsou i parodie a karikatury

Zákon ale obsahuje ještě další změny. Například stanovuje, že se autorské poplatky nevztahují na karikatury, parodie či napodobeniny uměleckých děl na internetu.

Také dává větší volnost správcům a provozovatelům internetových úložišť. Ti by měli nyní blokovat jen obsah, který je úplně totožný s tím, na který se mohou vztahovat autorská práva.

„Chráníme uživatele internetu před tzv. overblockingem, tedy preventivním blokováním ze strany automatických filtrů. Takové blokování by totiž mohlo ohrozit například sdílení memů či politické satiry, které jsou nedílnou součástí svobody vyjádření a svobody slova,“ vysvětlila Klára Kocmanová na stránkách Poslanecké sněmovny.

Zdroj: Poslanecká sněmovna, Novinky, iDNES, Facebook

Autor: Markéta MladáSouvisející články