Dnes se změnil čas na letní. Pro naše zdraví to není vůbec dobrá zpráva

od Markéta Krejčí
3 minuty čtení
Letni cas
Zdroj: Profimedia

Dnes v noci se změnil čas na letní. Jak mnoho lidí říká – na ten „horší“. Lidé v průběhu noci ztratí jednu hodinu, ráno tedy vstávají o hodinu později, než je jejich vnitřní pocit. Podle odborníkům tento čas nedělá dobře nikomu, ani lidem, a dokonce ani zvěři. Zruší se tedy někdy?

Letní čas má u nás dlouhou tradici. K jeho zavedení došlo během první světové války. Krátce po jejím konci byl ale opět zrušen. Poté se zase objevil během druhé světové války, neměl však jasná pravidla. Ta u nás byla zavedena roku 1979.

Následně se tak stanovilo, že letní čas bude platit vždy od posledního březnového víkendu a vždy se změní v noci ze soboty na neděli. Stejně tak to pak standardizovala i Evropská unie.

Letní čas škodí zdraví

Jak se stále více ukazuje, letní čas přináší více škody než užitku. Jedná se jak o ryze praktické záležitosti, například že dálkové noční vlaky dorazí do stanice s hodinovým zpožděním a některé noční linky MHD nejedou vůbec, tak o záležitosti zdravotní.

Řada vědců totiž poukazuje na to, že poslední výzkumy ukazují, že letní čas má prokazatelně špatný vliv na lidské zdraví. Příkladem jsou závěry amerických vědců publikované v odborném časopisu, které připomíná i Deník.

„Společně s kolegy jsme prozkoumali důkazy, které spojují každoroční změnu času na letní se zvýšeným rizikem infarktů, mrtvic a spánkové deprivace u dospívajících,“ cituje Deník autorku studie Beth Ann Malow.

Škodí i zvířatům?

Ačkoliv je díky posunu času déle světlo, ani to není pro naše tělo vlastně vůbec ideální. „Hodinový posun, kdy je déle světlo, tak může narušovat spánkový režim a způsobit, že člověk spí celkově méně,“ vysvětlila dále americká vědkyně.

Lidé ale nejsou zdaleka jediní, koho tento stav nepříjemně ovlivňuje. Ředitel organizace Česká krajina Dalibor Dostál promluvil o tom, jak moc letní čas škodí třeba divoké zvěři.

„Kvůli změně času tak na českých silnicích zbytečně zahynou stovky a možná tisíce zvířat,“ uvedl pro myslivecký web Kde lovit. Zvířata se totiž pohybují stále stejným způsobem bez ohledu na reálný čas. Nečekají tak, že na silnici, kde přechází, bude najednou jezdit stejný počet aut, jako tam obvykle jezdil až za hodinu.

Vedoucí marketingového oddělení Zoo Jihlava Simona Kubičková však pro Přehledně24 uvedla, že za tím vidí spíše změnu na straně řidičů. „Místo, kudy řidič jezdí běžně za světla, může být najednou po tmě, pokud se čas posune, a proto řidič nepočítá s tím, že tam potká zvěř.“

Redakce se Simony Kubičkové zeptala i na to, jak změnu zvládají zvířata v zoologické zahradě?

„Zvířata snášejí změnu dobře. Samozřejmě zaznamenají to, že chovatel chodí dřív/později (podle změny). Jelikož však naše zvířata nedostávají jídlo každý den v úplně stejnou dobu, tak pro ně tato změna není tak stresující.“

Čas krmení je totiž závislý na mnoha dalších faktorech, proto zvířata nedostávají potravu v určitý čas, ale spíše v daném časovém rozpětí.

„Je to z toho důvodu, že zvířata nejsou pak fixována na úplně přesnou hodinu a nejsou nervózní, když se chovatel opozdí třeba kvůli nutnosti ošetření jiného zvířete. Nebo právě když přijde jinak kvůli časovému posunu.“

Zvířata v jihlavské zoo tedy nejsou změnou času ovlivněna. „Chovatelé každý den zvířata i kontrolují a tato kontrola může pokaždé zabrat jinou dobu. To všechno jsou důvody, proč nekrmíme striktně v jednu dobu, ale v určitém časovém rozpětí,“ pokračuje Kubičková.

„Tohle nám zaručuje to, že zvířata jsou klidnější, protože vědí, že jejich chovatel dorazí, a spíš než na konkrétní čas reagují na jiné podněty (slyší ho přijíždět, nebo slyší klíče, dvěře),“ doplnila vedoucí marketingového oddělení jihlavské zoo.

Dočkáme se jeho zrušení?

Už několik let se veřejně diskutuje o tom, že by se mělo střídání času ukončit.

Evropská unie se skutečně rozhodla, že tak opravdu učiní. Členské země se ale nakonec nedokázaly dohodnout, který čas se ponechá. Celé téma bylo nakonec nahrazeno důležitějšími otázkami. Letní čas nám tak zůstane zřejmě až do roku 2026.

Zdroj: ČT24, Deník, Kde lovit, Přehledně24

Autor: Markéta Mladá



Související články