Dnes začal Mezinárodní folklorní festival Strážnice. 77. ročník potrvá do neděle

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
festival straznice
Zdroj: Marie Stránská / MAFRA / Profimedia

Dnešní program folklorního festivalu ve Strážnici je věnován dětem, od zítřka ale propukne festival na Hodonínsku naplno. Letos ovšem podražilo vstupné, značně totiž vzrostly náklady spojené s organizací festivalu.

Organizátorem festivalu je Národní ústav lidové kultury a město Strážnice. Jde o druhý nejstarší folklorní festival v České republice a ve městě Strážnice se koná již od roku 1946. Nejdříve to byl festival pouze českých souborů, nyní se těší takové popularitě, že si jej nenechají ujít ani folklorní soubory zahraniční.

Krásné místo pro festival

Město Strážnice nabízí několik architektonicky velmi zajímavých míst, festival probíhá například v amfiteátrech v zámeckém parku, ve vinohradnickém areálu a před usedlostmi ve strážnickém skanzenu. Programy komornějšího charakteru se rovněž konají v budově strážnického zámku, který stojí úplně na okraji městečka Strážnice.

Na programu je mnoho kulturních i vzdělávacích vystoupení. Můžete se těšit na čtyřicet programů v premiérách a dalších osm v reprízách. Během festivalu se představí 135 souborů z Čech, proběhne tradiční soutěž ve verbuňku, což je mužský tanec skočného charakteru, a dále festival každoročně uděluje několik cen svým hostům, například Cenu MFF nebo Cenu ředitele Národního ústavu lidové kultury za mimořádný dlouhodobý přínos festivalu a folklorní hudbě.

Zahájení až v pátek

Slavnostní zahájení festivalu se uskuteční v pátek 24. června od 20.00 v amfiteátru Bludník a následovat bude program Po nezarostlém chodníčku, jehož hlavním předmětem je pocta lašskému hudebnímu skladateli Leoši Janáčkovi, a zejména je kladen důraz na jeho sběr lidových písní.

„Celkem jsme pozvali 135 souborů a skupin z České republiky, čtyřiačtyřicet soutěžících ve verbuňku a jednadvacet řemeslníků, kteří se honosí titulem nositel tradice lidového řemesla. V zábavních střediscích v parku se vystřídá třináct cimbálových muzik a pět dechových kapel,“ komentoval pro Hodonínský deník nabídku tajemník strážnického festivalu Petr Horehleď.

Po dvouleté odmlce bude nyní festival probíhat v plném rozsahu. „Doufám, že dvě sedmičky budou šťastným číslem a pomohou naplnit všechna očekávání, jež si po dvouleté pauze s festivalem spojujeme. Určitě to bude radost z osobních setkání s přáteli, muzikanty, tanečníky a zpěváky, kteří vytvářejí neopakovatelnou atmosféru,“ uvedl prezident festivalu a ředitel pořádajícího Národního ústavu lidové kultury Martin Šimša.

Organizátoři festivalu věří v nadprůměrnou návštěvnost právě kvůli oné covidové pauze.

„Zvýšily se totiž všechny vstupy, dotýká se nás to především u cen pohonných hmot. Jelikož je náš festival celorepublikový i mezinárodní, tak dopravu všech souborů, které sem přijíždí, hradíme z našeho rozpočtu. Běžná suma na krytí doprav souborů se letos navýšila téměř dvojnásobně,“ vysvětlil zdražení vstupného prezident akce.

Zdroj: Festival Strážnice, Hodonínský deník

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články