Do Čech dorazila Zuzana Čaputová. S Milošem Zemanem ocenili aktéry operace Anthropoid

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
zuzana caputova
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Právě v těchto dnech si lidé připomínají 80. výročí operace Anthropoid, při které byl spáchán útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Při této příležitosti do České republiky dorazila také slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Na vzpomínkových akcích nechyběl ani Miloš Zeman.

V pátek uplynulo přesně osmdesát let od chvíle, kdy dva výsadkáři poslaní z Velké Británie Jan Kubiš a Jozef Gabčík změnili české, ale také evropské dějiny.

Konala se řada vzpomínkových akcí

V rámci pietních akcí, které toto výročí připomínají, došlo například k rekonstrukci útoku na přijíždějícího nacistického pohlavára, a to přímo v pražské Libni.

Následně pak došlo k uctění obětí u památníků Anthropoid. Dorazila tam například šéfka britské diplomacie Liz Trussová, český ministr zahraničí Jan Lipavský a také ministři obrany České republiky a Slovenska — Jana Černochová a Jaroslav Naď, více zde.

Čaputová je hrdá na svého krajana

Do České republiky při této příležitosti dorazila také prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová. Ta v rámci svého programu navštívila pamětní desku v Resslově ulici, kde uctila památku vojáků, ale také civilních obětí heydrichiády, která nastala bezprostředně po atentátu.

„Je potřeba se postavit zlu, tak jako to udělali oni,“ řekla ve svém projevu podle ČT24 prezidentka. „Jsem hrdá, že díky Jozefovi Gabčíkovi nese tento útok také silnou slovenskou stopu,“ doplnila. Gabčík byl totiž původem Slovák, který se narodil v Rajeckých Teplicích u Žiliny.

Ve všech projevech se objevovaly paralely se současným světovým děním. Podporu Ukrajině ve své řeči vyslovila právě Zuzana Čaputová, ale také například ministr vnitra Vít Rakušan či předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Zeman: Stálo to za to

Odpoledne se pak slovenská hlava státu přesunula do historické budovy Národního divadla. Tam na ni už čekal její český protějšek Miloš Zeman. Společně tak zahájili výstavu Národního muzea a Vojenského historického ústavu, která nese název Nikdy se nevzdáme.

Miloš Zeman se při svém úvodním proslovu zamýšlel nad tím, zda stálo odstranění jednoho z nacistických vůdců za následnou heydrichiádu, která stála život velký počet lidí a kvůli které byly vypáleny obce Lidice a Ležáky.

„Odstranění zloducha nacismu a potenciálního Hitlerova nástupce mohlo znamenat prodloužení druhé světové války a k úctě k českým obětem, daleko větší oběti. Moje odpověď na nesmírně bolestivou otázku je tedy velmi prostá, byť také velmi smutná. Stálo to za to,“ řekl na závěr svého projevu prezident.

Zdroj: ČT24, Hrad, Seznam Zprávy, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články