Do druhého kola prezidentské volby by v současné době postoupili Pavel a Babiš. Nerudová je jim v patách, navíc má nejméně kritiků

od Šárka Cvrkalová
3 minuty čtení
danuse nerudova
Zdroj: Stanislava Benešová / Právo / Profimedia

Největší šanci v prezidentských volbách mají v současné době Petr Pavel a Andrej Babiš. Hned za nimi se drží Danuše Nerudová, která byla ještě nedávno s Pavlem na prvních příčkách. Ukazují to výsledky průzkumu firmy Data Collect a Kantar CZ pro ČT.

Babiš by podle modelu získal v prvním volebním kole 27 procent hlasů, Pavel 26,5 procenta. Třetí by skončila Danuše Nerudová s 23,5 procenta hlasů. Zbytek kandidátů podle výsledků průzkumu nepřekročil hranici šesti procent.

Odlišné pořadí má takzvaný volební potenciál, což je podíl všech lidí, kteří daného kandidáta zvažují. V tomto případě by se na prvním místě umístil Petr Pavel s 37,5 procenty hlasů, druhá by byla Danuše Nerudová s 34,5 procenty. A kdyby hlasovali pro Andreje Babiše všichni, kdo jeho jméno zvažují, dostal by 33,5 procenta, píše Česká televize.

Babiš se nebude účastnit předvolebních debat

Andrej Babiš nedávno informoval, že se nebude účastnit žádné předvolební debaty až do konce tohoto roku. Podle svých slov objíždí s karavanem republiku a věnuje se debatám s lidmi, což je dostatečné.

V současné době má podle informací, které zveřejnil na svém facebooku, namířeno do Mladé Boleslavi. „Jedu! Už ve čtvrtek budu u vás v Mladé Boleslavi! Pojďme si říct, co dál s naší zemí a co vás trápí,“ napsal. Dočkal se reakcí pozitivních, ale také negativních. „Co s vaší zemí nevím, ale mě trápíte v naší zemi vy,“ vzkázal mu například jeden z komentujících.

Babiš si ale z podobných slov nic nedělá, má totiž celou řadu podpůrců. Právě jejich videa a vzkazy sdílí na svých sociálních sítích nejčastěji a ukazuje tak voličům, že má stále u obyčejných lidí velkou podporu.

Pavel sází na zkušenosti

Petr Pavel po nedávném zveřejnění oficiálního seznamu kandidátů na prezidenta na svých sociálních sítích napsal: „Jsem rád, že výběr kandidátů pro volební souboj je široký – mou volební strategií je nemít velká slova a nereálné sliby, ale prezentovat své činy, zkušenosti a schopnost vést v těžké době. Tak, jak jsem to dělal ve vedení armády nebo Vojenského výboru NATO.“

Na to mu jeden z fanoušků napsal, že nic by se nemělo přehánět. „Líbíte se mi, jste velmi charismatický a máte asi vrozenou autoritu. Umíte vystupovat. Za mě skvělý prezident. Ale prosím už nechejte toho NATO a vojny. Ano, my to už víme, ale teď prosím už nejste v armádě. Děkuji.“

Petr Pavel totiž své zkušenosti z armády zapojuje téměř do každého příspěvku. S tím souvisí i fakt, že se hojně vyjadřuje také k válce na Ukrajině. Kromě toho sdílí na sociální síti rozhovory z médií, ve kterých vystupoval, ale také své vize a představy o tom, jakým prezidentem by chtěl být.

„Představuji vám nabídku své služby: Nechovat se zbrkle jako slon v porcelánu, ale od prvního dne využít svých zkušeností, abych pomáhal řešit současný souběh krizí. Rozhodně a v klidu,“ napsal například v jednom z příspěvků.

Nerudová děkuje za podporu

„Čísla promluvila a já nemám slov. Nepochybuji, že to společně dokážeme a děkuji všem za dosavadní podporu!“ napsala kandidátka Danuše Nerudová k výsledkům aktuálního průzkumu. Podle komentářů jí drží palce i voliči, kteří upřednostňují jiného kandidáta.

„Je na čase poslat bývalé komunisty a rudé agenty do dějin,“ napsal jeden ze sledujících, další pak dodal: „Asi nakonec budu volit PP, ale gratuluji. Moc bych si přál druhé kolo s vámi a PP.“ Zatímco Babiš a Pavel tak mají velkou podporu, ale i mnoho odpůrců, zdá se, že Nerudová se sice těší o něco menší podpoře, ale i jejích kritiků je méně.

Na rozdíl od svých protikandidátů se totiž pokouší na sociálních sítích sdílet něco málo i ze svého osobního života. Nedávno se pochlubila například s pečením vánočního cukroví. Je tedy možné, že potenciální voliče získává i tímto způsobem.

Zdroj: Česká televize, Facebook, Twitter, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články