Devět přeživších kandidátů na prezidenta. Ministerstvo zamítlo celkem 13 přihlášek

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Prazsky hrad
Zdroj: 4H4 Photography / Shutterstock.com

Ministerstvo vnitra zveřejnilo konečný seznam kandidátů na prezidenta. Z přihlášených 21 je jich nakonec 9. Zbytek přihlášek podle resortu nesplnil potřebné podmínky. Sedm uchazečů o post prezidenta kandiduje na základě podpisů poslanců či senátorů, dva kandidáti získali dostatečný počet podpisů od občanů, uvedlo ministerstvo.

Už začátkem listopadu ministerstvo uvedlo, že některé z podaných přihlášek mají nedostatky. Nakonec pouze 2 ze 7 osob, které se pokoušely kandidovat pomocí podpisů občanů, skutečně byly ministerstvem potvrzeny.

Jsou jimi Danuše Nerudová a Petr Pavel, kteří jsou podle průzkumů stále favority. Na základě podpisů poslanců či senátorů kandidují dále Andrej Babiš, Jaroslav Bašta, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Denisa Rohanová, Josef Středula a Tomáš Zima.

13 odmítnutých

Jedna z kandidátních listin byla podle ministerstva podána opožděně, informuje TV Nova. Dalších 12 pak nesplnilo podmínky počtu podpisů potřebných ke kandidatuře.

„Mezi nimi jsou i čtyři kandidáti, kteří ke své kandidátce připojili petici s podpisy občanů, nicméně u kterých resort vnitra po kontrole zjistil, že petice neobsahovala dostatečný počet, a to minimálně 50 000 platných podpisů,“ píše ministerstvo.

Nějakou dobu se spekulovalo o tom, zda se mezi kandidáty dostane Denisa Rohanová. Ta má totiž na své listině podpisy senátorů, kteří už nezastávají svou funkci. Podle ministerstva ale v době, kdy přihlášku podávala, ve funkci ještě byli, proto jsou jejich podpisy platné, uvádí Novinky.

Babiš se nebude účastnit předvolebních debat

Bývalý premiér a současný kandidát na prezidenta Andrej Babiš prohlásil, že se až do konce letošního roku nebude účastnit žádné předvolební debaty. Podle iDNES uvedl, že cestuje za lidmi a debatuje s nimi, což mu samo o sobě stačí.

„Jsem občanskou kandidátkou s nejsilnějším mandátem. Děkuji všem skvělým dobrovolníkům i vám, kteří jste se mi podepsali. Beru to jako velký závazek a vaši důvěru nezklamu,“ pochlubila se na twitteru Danuše Nerudová, která získala podpisů nejvíce, a to celkem 82 413.

„Jsem rád, že výběr kandidátů pro volební souboj je široký – mou volební strategií je nemít velká slova a nereálné sliby, ale prezentovat své činy, zkušenosti a schopnost vést v těžké době. Tak, jak jsem to dělal ve vedení armády nebo Vojenského výboru NATO,“ napsal na sociální síti po oznámení kandidátů Petr Pavel.

Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR, TV Nova, Novinky, Přehledně24, iDNES, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články