Generál Petr Pavel oficiálně zahájil svou kandidaturu na Hrad. Chce vrátit Česku řád a klid

od Veronika Holcová
3 minuty čtení
general_pavel
Zdroj: Profimedia

Na tiskové konferenci v úterý 6. září oznámil armádní generál ve výslužbě Petr Pavel svou kandidaturu na Hrad v prezidentských volbách, které čekají Českou republiku v roce 2023, konkrétně hned v lednu. Svůj program koncipuje tak, že chce vrátit Česku řád a klid.

Již na konci letošního června generál Pavel prohlásil, že je rozhodnutý se voleb zúčastnit a odhodlaný je vyhrát. Nyní svou přípravu na kandidaturu povýšil a na tiskové konferenci potvrdil, že kandiduje na post prezidenta České republiky.

Setkání s novináři

„Vykonávat poctivě prezidentský úřad není o záři reflektorů, ale o misi plné práce a různých omezení. Eva nikdy neskrývala obavy z toho, co nás čeká, pokud to vyjde. V našem životě jsem jí už pár takových překvapení připravil. A určitě to nebyl ideální rodinný život. Vždycky to dokázala překousnut, zatnout zuby a udělat to, co bylo třeba,“ prohlásil během tiskové konference Petr Pavel. „Proto vám teď chci říct: Jsem připraven a jdu do toho.“

Jsem připraven a jdu do toho! Protože mi není jedno, jaká Česká republika bude. Jak se tady bude žít nám všem, našim dětem a vnoučatům. Budu dále sloužit naší zemi, tak, jak jsem to dělal celý život. Vraťme Česku řád a klid. pic.twitter.com/aPnoYP4Ujm

— Petr Pavel (@general_pavel) September 6, 2022

 Pavlova žena jako první dáma

Ač se to v současnosti nezdá, volba prezidenta s sebou nese i povinnosti pro jeho ženu, budoucí první dámu, která se zúčastňuje společenských, politických či diplomatických akcí a plní reprezentativní, charitativní a jiné povinnosti. Její osobnost sice nemá takové postavení a vliv jako její manžel, prezident republiky, ale první dáma je nedílnou součástí ve výkonu jeho funkce, respektive měla by být.

„Vše to, co manžel za svého působení v armádě i mimo ni dokázal, mluví za něj i za mě. Obětoval pro tuto zemi své i naše pohodlí, pracoval pro ni 40 let, a to i s nasazením života,“ popsala jeho manželka Eva Pavlová a dodala, že by ráda posílila roli první dámy České republiky.

Minulost generála Pavla

V nedávné době historik Petr Blažek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedl: „Myslím, že Petr Pavel o své minulosti lže.“ Vysvětlil, že se na základě prostudovaných dokumentů prezidentský kandidát účastnil utajovaného kurzu a cvičil se na dráhu rozvědčíka.

„Často o sobě říkal, že je člověk, který se pouze někde plazil po zemi v lese, ale skutečnost je jiná. Od roku 1988 byl ve velmi utajovaném kurzu, který znamenal celodenní zaměstnání. Byl kádrovým příslušníkem vojenské rozvědky a byl cvičen na dráhu rozvědčíka. Podle toho, co jsme našli v dokumentech, byl cvičen pro práci s agenturou, měl řídit agenty,“ sdělil v pořadu historik Blažek.

Generál Pavel však Blažkovi na stejné televizi oponoval, že příprava na práci agenta byla jen jednou z možností, která nemusela nastat. Podle Pavla tak historik hledá jen senzaci. Petr Blažek na generálova slova reagoval později na svém facebookovém profilu, kde ke svým tvrzením připojil i ofocené dokumenty uložené v Archivu bezpečnostních složek. Z komentářů historikových sledujících spíše vyplývá, že je svou argumentací na rozdíl od generála Pavla přesvědčil.

„Dobrá, mě jste teda přesvědčil. Ještě nedávno jsem Pavla viděl jako alternativu, ale zjevně jsem neměl dost informací!“ píše jeden ze sledujících.

Pavel sbírá podpisy

Generál Petr Pavel chce kandidovat jako nezávislý kandidát, potřebuje tedy získat minimálně 50 tisíc podpisů. Posbíranou má nyní zhruba polovinu, uvádí iDNES. V následujících měsících plánuje začít objíždět Českou republiku a pokračovat ve sběru podpisů voličů a žádat je o příspěvky na kampaň.

„Každé ráno jezdím do práce přes pražské I. P. Pavlova. Jednoho dne tam stál stánek s podpisovým místem generála Pavla. Neváhala jsem, vystoupila z tramvaje a šla mu dát svůj podpis. Doufám, že vyhraje,“ uvedla pro Přehledně24 paní Alžběta z Prahy. Další příval pozitivních komentářů a vlnu podpory má kandidát na prezidenta také na svém twitteru.

Zdroj: Přehledně24, Twitter, Generál Pavel, CNN Prima NEWS, iDNES

Autor: Veronika HolcováSouvisející články