Petr Pavel oficiálně potvrdil svou kandidaturu na Hrad. Dle svých slov chce vyhrát

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Petr Pavel
Zdroj: Profimedia

Hovoří se o něm jako o favoritovi prezidentských voleb, ale oficiálně svou kandidaturu potvrdil až ve středu 29. června. Bývalý předseda vojenského výboru NATO a náčelník generálního štábu Petr Pavel tak reagoval na stanovení termínu voleb na 13. a 14. ledna.

„Jsem rozhodnutý se voleb zúčastnit, odhodlaný je vyhrát, a proto se v tuto chvíli připravuji na kandidaturu,“ uvedl Pavel na setkání s novináři.

Okruh sponzorů má jasně daný

Kampaň dle svých slov zahájí koncem prázdnin, aby si on i kolegové ještě dopřáli dovolenou. Již na začátku července však zveřejní číslo transparentního účtu a občané budou mít možnost zasílat sponzorské dary.

„Nebudeme chtít od nikoho z podporovatelů částku vyšší než tři miliony korun,“ uvedl Pavel dle iDNES.

Co se týče financování kampaně, mohou kandidáti v prvním kole použít 40 milionů korun, v druhém kole pak 10 milionů.

„Běžnému občanovi se limit 50 milionů na kampaň může zdát jako hodně peněz. Ale ten limit se roky nezměnil, takže se s tím neudělá tolik muziky jako dřív,“ vyjádřil se k limitu Pavel.

Dále také uvedl, že má stanoven okruh osob, od kterých nechce přijímat dary. Jedná se zejména o politicky známé osoby či osoby spojené s privatizací.

Co se týče podpisů, zatím nemá přehled o jejich počtu, protože oficiálně ještě nezačal kampaň. „Vzhledem k tomu, že jsem podpisovou kampaň nezačal oficiálně, tak je přepočítávat začneme až teď na začátku července,“ vysvětlil Pavel.

Průzkumy jsou pro něj pozitivní

Z nedávného průzkumu agentury STEM/MARK vyplývá, že v hypotetickém druhém kole by Petr Pavel porazil Andreje Babiše.

V prvním kolem by dle průzkumu STEM/MARK získal více hlasů druhý favorit Andrej Babiš, ale v druhém kole by Pavel zvítězil.

„Bude-li kandidát, který bude mít šanci vyhrát nejenom první, ale i druhé kolo, který podle mého názoru je člověkem, kterého bych na prezidentském postu klidně viděl bez jakýchkoli problémů, a bude mít v době, kdy se k té volbě budeme opravdu blížit, výrazně větší šanci, tak jsem připraven ustoupit a maximálně ho podpořit,“ uvedl Pavel již dříve a nyní k tomu dodal, že zatím takového kandidáta nevidí. Proto oficiálně potvrdil svou kandidaturu.

Kromě zmíněného Andreje Babiše jsou dalšími potencionálními nebo již potvrzenými protikandidáty například Josef Středula, Pavel Fischer, Miroslava Němcová, Marek Hilšer, Karel Janeček či Danuše Nerudová.

Zdroj: iDNES, Přehledně 24, Generál Pavel, ČTK

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články