Ministerstvu se přihlásilo celkem 21 kandidátů na prezidenta. Některé přihlášky ale mají nedostatky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
prazsky hrad
Zdroj: mec17 / Shutterstock

Do prezidentských voleb se přihlásilo celkem 21 kandidátů. Ve výsledku jich ale možná bude nakonec méně, podle ministerstva vnitra má totiž několik přihlášek nedostatky. Počet kandidátů se tak ještě nejspíš změní.

Dva ze šesti kandidátů, kteří do voleb vstupují na základě podpisů senátorů, nesehnali podle informací České televize signatářů dostatek. Těch je potřeba minimálně deset. O které kandidáty ale jde, ministerstvo dosud nezveřejnilo.

Odborový předák Středula a bývalý univerzitní rektor Zima problémy nicméně vyloučili. „Nikdo nás nekontaktoval a o ničem nevíme,“ sdělil redakci iDNES mluvčí Josefa Středuly Jan Štoll.

Středula kromě 13 podpisů senátorů posbíral také 60 000 podpisů občanů. Stejné sdělení pak serveru poskytl i další prezidentský kandidát a bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Jména kandidátů, kteří splnili podmínky přihlášení se k volbě, se lidé dozvědí až 25. listopadu. Celkem 7 kandidátů podalo přihlášku na základě podpisů občanů. Patří k nim Petr Pavel, Danuše Nerudová, Josef Středula, Karel Janeček, Karel Diviš, Tomáš Březina a Pavel Zítko.

Ve třech případech kandidáti vsadili na podporu poslanců, v tomto případě jich potřebovali získat alespoň 20. Podle dostupných informací jsou jimi Andrej Babiš, Jaroslav Bašta a Pavel Fischer.

Nejvíce podpisů má nejspíš Nerudová

Podle CNN Prima NEWS nejvíce podpisů získala Danuše Nerudová, a to 82 628. Petr Pavel jich předložil 81 250, Tomáš Březina zhruba 74 tisíc, Karel Janeček 73 tisíc a Karel Diviš 61 600, shrnuje server.

Způsob kontroly podpisů ministerstvo ozřejmilo na svém twitterovém účtu. Nebude tedy kontrolovat každý jednotlivý podpis, ale z odevzdaného počtu vygenerují jeden či dva vzorky osmi a půl tisíce podpisů, které následně podlehnou kontrole. Při té se pak počítá s procentuální chybovostí na základě těchto vzorků. Kandidát je registrován, pokud bude počet akceptovaných podpisů vyšší než 50 tisíc.

Voleb se původně chtěli zúčastnit i Alena Vitásková, Josef Skála, Ivo Mareš, Jakub Olbert nebo Cyril Svoboda. Ti nakonec z různých důvodů přihlášku na ministerstvu vnitra nepodali.

Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR, Česká televize, Twitter, CNN Prima NEWS, iDNES, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články