Komunista Josef Skála kandidovat na prezidenta nebude. Obvinil vládu z cenzury a kriminalizace

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
josef skala
Zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Komunistický kandidát Josef Skála nesesbíral dostatek podpisů, a na Hrad proto kandidovat nebude. Z potřebných 50 000 se mu podařilo získat jen 36 000 signatářů. V současné době mu navíc hrozí až 3 roky vězení, k soudu jde za popírání genocidy.

„Skutečně ten počet stále nemá. A nemyslím si, že by se to během dne dalo revolučně změnit,“ uvedl pro Novinky k dotazu na počet podpisů zdroj z KSČM během pondělí. Přihlášky měly být podány do úterka, Skála tak nakonec kandidovat opravdu nebude.

„Zkuste jej porovnat s tím, co se zatím v prezidentském klání nabízí. Pak vám jednoznačně – nejste-li miliardář nebo tunelář – musí vyjít jako nejlepší volba,“ hájila výběr Skály v únoru šéfka komunistické strany a europoslankyně Kateřina Konečná. Její strana byla totiž podle iDNES rozpolcená a část KSČM nechtěla Skálu podporovat.

Sám politik svůj neúspěch vyčítá vládě. Zkritizoval ji za cenzuru i kriminalizaci, kvůli které se mu údajně lidé báli podepsat. „Ano, prohráli jsme i tentokrát. Domino pohrom zvrátí jen blok vlastenecké většiny,“ nechal se slyšet podle serveru.

„Spousta těch, kteří mne přišli podpořit, neskrývala strach, jaký nepamatují. Mnozí se bojí figurovat na petici, registrující číslo občanského průkazu. Omluvu leckdy provází i slzy na krajíčku,“ řekl dále Skála pro iDNES.

Popírání genocidy

Skála se v současné době kromě neúspěšné kandidatury potýká i s dalšími problémy. Čeká ho soud za jeho výroky, které jsou označovány jako popírání genocidy. Tvrdil totiž, že vražda 22 tisíc lidí v Katyni Sověty je „nacisty zkonstruovaný příběh“. U soudu mu hrozí až 3 roky vězění.

Masakr, při kterém bylo zavražděno a pohřbeno v masových hrobech 22 tisíc polských válečných zajatců, je podle historiků dílem Stalina. Dosvědčují to i klíčové dokumenty včetně rozhodnutí o likvidaci zajatců podepsaného Stalinovým vedením, uvádí Seznam Zprávy.

„Internace nebo přímo fyzická likvidace národních elit byly typickými průvodními rysy Stalinovy politiky vůči zemím, které chtěl zcela nebo částečně připojit k Sovětskému svazu. Cílem samozřejmě bylo zbavit se všech potencionálních nepřátel,“ vysvětluje pro Přehledně24 historik Tomáš Malínek z Ústavu pro studium totalitních režimů.

„Popírání Stalinovy odpovědnosti za katyňský masakr je dnes u nás i ve světě dosti vzácným jevem. Oficiálně ji uznává i současná Ruská federace,“ doplňuje Malínek.

V červnu roku 2020 přesto Skála v rozhovoru pro Svobodné rádio společně s moderátorem a provozovatelem portálu Vladimírem Kapalem téměř dvě hodiny tato fakta zpochybňovali. Žalobci proto k soudu poslali kromě Skály také dezinformační web.

„Obžaloba byla podána na tři fyzické osoby a jednu právnickou osobu pro jednání související s odvysíláním diskuze o takzvaném katyňském masakru. Jednání bylo po právní stránce kvalifikováno jako přečin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia,“ potvrdil Seznam Zprávám mluvčí nadřízeného Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Zdroj: Seznam Zprávy, iDNES, Novinky, YouTube, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články