Kandidátka na prezidentku Alena Vitásková již má potřebných 50 tisíc podpisů

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Alena Vitaskova
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Kandidátka na prezidentku a bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková nasbírala dostatek podpisů k tomu, aby mohla kandidovat na prezidentku České republiky. Je třetí v pořadí po Tomáši Březinovi a Jiřím Kotábovi.

Ačkoliv má tedy již zákonem stanovený počet podpisů, tak s jejich sběrem pokračuje. „Rozhodla jsem se, že pro účast ve volbě prezidenta republiky požaduji 100 tis. a více podpisů. Chci silný mandát, protože uspět ve volbách znamená získat min. 2,8 mil. hlasů voličů,“ uvádí na svých webových stránkách.

Stručně o Aleně Vitáskové

Alena Vitásková se narodila 11. prosince 1956 v Bohumíně a pro občany je známá především díky svému působení ve funkci předsedkyně Energetického regulačního úřadu.

Dle evidencí Státní bezpečnosti byl na ni veden svazek s krycím jménem Eva. Opakovaně se však soudila o vymazání z evidencí s tím, že si spolupráce s StB není vědoma. Ačkoliv byla její „spolupráce“ nakonec skutečně označena za nevědomou, podle týdeníku Respekt se nejednalo o nevědomou spolupráci. Dochované písemnosti i evidence bývalé Státní bezpečnosti jsou dnes ve správě Archivu bezpečnostních složek.

Během své profesní kariéry podporovala různé dobročinné akce a je držitelkou Medaile za zásluhy 1. stupně, kterou obdržela z rukou prezidenta v roce 2018.

Je také autorkou trilogie o solárních baronech, protože se této tematice během své funkce velmi věnovala. Zároveň však byla sama nepravomocně odsouzena k 8,5 letům kvůli podezření, že se podílela na solárních podvodech. Vrchní soud ji ale později osvobodil.

Politické zkušenosti má pouze ze své kandidatury za hnutí Úsvit přímé demokracie. V senátních volbách však v roce 2016 skončila na čtvrtém místě, připomínají Seznam Zprávy.

Svou kandidaturu na prezidentku Vitásková oznámila 24. ledna 2022.

Předvolební průzkumy ji řadí mezi slabší kandidáty

Ačkoliv má Vitásková již potřebný počet hlasů ke kandidatuře na prezidentku, největší boj ji teprve čeká. Bude se muset totiž utkat s ostatními kandidáty, kteří zatím dle předvolebních průzkumů mají před Vitáskovou výrazný náskok.

Aktuální model agentury Median ukazuje, že se v současné době Vitásková pohybuje na 9. místě za dalším kandidátem Karlem Janečkem. V červencovém modelu získala 3 % hlasů.

Mezi favority voleb patří Andrej Babiš a Petr Pavel, kteří dle různých modelů budou proti sobě stát v hypotetickém druhém kole.

Zdroj: Prezidentka VitáskováRespekt, Median, Archiv bezpečnostních složek, Seznam Zprávy, Přehledně24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články