Bidenovi a jeho demokratům hrozí oslabení. Trump možná bude znovu usilovat o Bílý dům

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
joe biden
Zdroj: Profimedia

Ve Spojených státech amerických dnes probíhají volby, jejichž výsledky mohou výrazně ovlivnit další vývoj celé země. Ve volbách dnes Američané vybírají mimo jiné složení i obou komor Kongresu a je téměř jisté, že prezident Joe Biden a jeho demokraté oslabí. Otázkou nicméně zůstává, jak moc.

Takzvané „midterms“, volby konané v polovině čtyřletého prezidentského období, jsou tradičně vnímány jako voličské vystavení účtu aktuální administrativě, uvádí server Novinky. Podle předvoleních průzkumů se zdá, že letos opět zkomplikují následující dva roky vlády prezidenta.

Američané budou rozhodovat o složení celé 435členné Sněmovny reprezentantů a obsazení 35 ze 100 křesel v Senátu. Kromě toho také vyberou 36 guvernérů států. Největší pozornost se nicméně upírá na Kongres, kde v současné době převládají demokraté.

Ovlivní Bidena a jeho stranu

Podle serveru BBC se očekává velmi těsný souboj o Sněmovnu reprezentantů i o Senát. Pokud by ale alespoň jednu z komor ovládli republikáni, mohli by ovlivňovat schvalování zákonů. Ty předkládají demokraté Joea Bidena. Podle CNBC mohou volby silně ovlivnit další prezidentovy kroky.

Biden by se podle Reuters měl ale nejvíce obávat toho, že ve chvíli, kdy Kongres ovládnou republikáni, dostane bývalý prezident Donald Trump podnět k tomu za dva roky znovu kandidovat na prezidenta. Trump už dokonce naznačil, že se na boj o Bílý dům chystá.

„V úterý 15. listopadu učiním v Mar-a-Lago v Palm Beach na Floridě velmi velké oznámení,“ řekl podle Novinek na nedávném mítinku. Navíc někteří republikáni naznačili, že pokud by získali převahu, další případná pomoc Ukrajině, kterou silně Biden podporuje, by se mohla zkomplikovat, uvádí iDNES.

Bidenova administrativa

Bidenova administrativa se v poslední době potýká s nedůvěrou voličů. I to je podle BBC důvodem, proč hrozí vzestup konzervativců. Lidem se nelíbí například stoupající inflace, kterou dávají Bidenovi za vinu.

A to přesto, že v září činila v USA pouze 8,2 % oproti 18 %, které máme u nás v ČR. Naopak lidé ale podporují prezidentovo rozhodnutí o vetování případné snahy republikánů zakázat potraty. Biden se přitom stále pokouší pomoci Ukrajině a zároveň slibuje snižování benzínu i odklon od fosilních paliv.

Volební místnosti se v USA zavírají zítra. Ze zhruba 240 milionů osob s hlasovacím právem zatím možnost využilo pouze 40 milionů občanů, informuje TV Nova. Výsledky by měly být známé do několika dní.

Zdroj: CNBC, BBC, Reuters, iDNES, Novinky, TV Nova

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články