Americký Senát schválil Bidenův zákon. Povede k výraznému snížení emisí skleníkových plynů

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
joe biden
Zdroj: Profimedia

Americký Senát schválil nový zákon, který by podle prezidenta USA Joea Bidena měl přinést výrazný pokles emisí skleníkových plynů. Členové demokratické strany navíc upozornili, že tento zákon také sníží ceny léků pro seniory a korporace budou díky němu platit více na daních.

Až čtyřicetiprocentní snížení emisí od roku 2005. Taková čísla slibuje do roku 2030 podle BBC nový zákon. Jeho hlavními body je podpora elektroautomobilů a přechod k obnovitelným zdrojům. Na to vláda USA vyčlenila zhruba 400 miliard korun.

Původně se přitom podle informací agentury Al Jazeera zdálo, že návrh Joea Bidena nebude mít velký úspěch. Po měsících politických debat a sporů se ale konečně daly věci do pohybu a nyní se zdá, že bude novinka poměrně přelomovou a pro životní prostředí velmi důležitou.

„Po více než roce tvrdé práce se Senát zapisuje do historie. Pro Američany, kteří ztratili víru, že Kongres dokáže velké věci, je tento návrh zákona důkazem, že neustále dokážeme pomáhat lidem i naší planetě,“ prohlásil podle zahraničního webu Politico po schválení zákona demokratický politik Chuck Schumer.

Pomoc ekonomice i ekologii

Na první dojem se zdá, že je zákon především způsobem, jak pomoci ekologické situaci na planetě Zemi. To byl samozřejmě jeden z předních záměrů. Zároveň ale také pomůže ekonomice USA, a to podle samotného Bidena velmi výrazně.

Schválení normy například povede ke snížení nákladů za léky na předpis. Maximálně by měl každý Američan zaplatit 2000 dolarů ročně a cokoli nad tuto částku by jim mělo být proplaceno pojišťovnami. Navíc se s pomocí opatření zvětší i dotace pro pacienty s tělesným poškozením.

Změny v daních

Jak objasňuje web Politico, nový zákon bude mít vliv také na daně. Korporace a bohatí jedinci by měli platit více, zatímco pro některé firmy začnou platit jisté úlevy, a to především v souvislosti s pomocí životnímu prostředí. Méně by tak na daních měly zaplatit například firmy na výrobu solárních panelů.

A stejně tak lidé, kteří investují do koupě elektromobilu, jenž je pro životní prostředí více šetrný. I u nich by se měly platby daní změnit.

„Je opravdu důležité, aby největší světová ekonomika investovala do klimatu. Pracujme i nadále na zvyšování počtu pracovních míst a na nové, čistší a zelenější ekonomice,“ vyjádřil se pro web Al Jazeera k situaci Simon Lewis, profesor Univerzity College London.

Zdroj: Politico, BBC, Al Jazeera

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články