Americký prezident Biden navrhl na velvyslance v ČR Bijana Sabeta. Lipavský rozhodnutí uvítal

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
bijan sabet
Zdroj: Profimedia

Americký prezident Joe Biden nominoval na nového velvyslance Spojených států v České republice investora Bijana Sabeta. Rozhodující slovo o tom, kdo nakonec funkci získá, má nyní tamější Senát. Český ministr zahraničí Jan Lipavský ale Bidenův návrh již teď uvítal.

Sabet je ve svých 53 letech velmi významných investorem, spoluzakladatelem a generálním partnerem společnosti Spark Capital zabývající se rizikovým kapitálem. Nahradit by měl v případě úspěchu Stephena Kinga, kterého nominoval v minulosti Donald Trump.

King v roce 2020 svůj post opustil a od té doby je neobsazený. Biden společně se jménem Sabeta zveřejnil i několik dalších kandidátů na zmíněný post. Jejich oficiální seznam nabízí i stránky Bílého domu.

Sabet má na svém kontě velkou řadu úspěchů, mezi významné patří také darování více než  850 tisíc korun demokratické straně. Česká republika by jeho úspěch v nominaci uvítala.

Silné přátelství

K Sabetově nominaci se objevil krátký příspěvek i na twitterových stránkách americké ambasády v ČR. „Jsme potěšeni, že prezident Biden oznámil záměr nominovat Bijana Sabeta jako velvyslance v České republice. Demonstruje to silné přátelství mezi oběma zeměmi. Nominaci teď musí schválit americký Senát.“

Sám ministr zahraničí Jan Lipavský se ve vyjádření pro ČTK zmínil i o dubnovém jednání s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem, kde poprvé slova o obsazení prázdného postu zazněla. Už tehdy prý upozornil, že by Česká republika nového diplomata uvítala.

„S USA máme historicky nejlepší vztahy, panu ministrovi Blinkenovi jsem při své návštěvě Washingtonu říkal, že by naše diplomacie uvítala brzké obsazení velvyslaneckého postu v Praze. Vítám proto oznámení Bílého domu, který navrhl Bijana Sabeta na post velvyslance v Česku,“ uvedl Lipavský.

Špatné vztahy v minulosti

Po odstoupení Kinga dlouhou dobu USA v naší zemi velvyslance neměly. Ani před jeho nastoupením to ale nebylo ideální. Stephen King totiž v roce 2017 vystřídal právníka Andrewa Schapirova. Ten ovšem nebyl ideálním zástupcem kvůli svým špatným vztahům s Milošem Zemanem.

Sabet by se měl stát v pořadí desátým diplomatem za Spojené státy v České republice. Dříve pracoval jako vedoucí pracovník v několika technologických společnostech v Silicon Valley, Kalifornii a Massachusetts, je také členem správní rady Boston College, píše o tomto kandidátovi například web ČT24.

Jeho znalosti a zkušenosti by mohly mít přínos jak pro Českou republiku, tak i pro USA, v současné době se tak čeká pouze na vyjádření Senátu, který nakonec určí, zda se stane velvyslancem právě on. I v případě, že nakonec padne jiné jméno, bude mít konečně ČR s USA spojení, které mu nyní dva roky chybělo.

Zdroj: White House, Česká televizeČTK, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články