První dáma Ukrajiny dorazila do USA. Setká se s Jill Bidenovou a promluví ke Kongresu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
olena zelenska jill bidenova
Zdroj: Profimedia

Olena Zelenská, manželka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, je v současné době na několikadenní návštěvě Washingtonu, D.C. Během návštěvy podle informací zahraniční agentury Reuters vystoupí mimo jiné s projevem k americkému Kongresu.

Ze strany Zelenské se jedná o zdvořilostní návštěvu, jejímž důvodem je z velké části válka na Ukrajině, poděkování USA za pomoc a řešení dalších postupů. Osobní přítomnost prezidentovy ženy ve Spojených státech je pro Američany velkou ctí a zároveň i důkazem její odvahy.

Když Rusko zaútočilo na Ukrajinu, několik týdnů se první dáma napadené země i se svými dvěma dětmi schovávala, téměř je nebylo vidět a v médiích se o nich příliš nemluvilo. Přesto se ale později lidé začali zajímat nejen o samotného prezidenta, ale právě i o jeho rodinu.

„Nemohu říct, že by Volodymyra válka změnila. Stejně jako byl spolehlivým mužem a manželem před válkou, je jím i teď,“ řekla v minulosti Olena o svém muži. „Naše rodina, stejně jako všechny ukrajinské rodiny, je teď rozvrácená. Dva a půl měsíce jsme se neviděli, mluvili jsme spolu jen po telefonu,“ dodala.

Zelenská nakonec usoudila, že skrývat se ničemu nepomůže. V USA se v současné době pokouší utužit politickou situaci a to i tím, že se odvážně vydala jednat s politiky země, která Ukrajině tolik pomáhá. Jak informovala i Americká ambasáda na Ukrajině sejde se Olena Zelenská také s ministrem zahraničí Spojených států Antonym Blinkenem.

První dáma USA jí dodala odvahu

Zelenská se poprvé od začátku války objevila na veřejnosti ve chvíli, kdy Ukrajinu osobně navštívila první dáma USA Jill Bidenová. Ona si tak dodala odvahu a přestala se médiím stranit. Od té doby jsou její vystoupení čím dál častější.

S Bidenovou by se měla Zelenská opět setkat právě dnes. K americkému Kongresu promluví zhruba 4 měsíce od doby, kdy její muž, prezident Ukrajiny, poprvé k tamním politikům sám řekl několik slov pomocí videohovoru. Tehdy vyzýval ke zpřísňování protiruských sankcí a žádal mimo jiné dodávky protileteckých systémů, připomíná iDNES.

Washington je pro Kyjev největším poskytovatelem vojenské pomoci a Ukrajina doufá, že tomu tak bude i nadále. Prozatím nic nenasvědčuje opaku. V současné době se ruská fronta na Ukrajině příliš neposouvá, i tak je ale země pod tlakem a není jasné, jak daleko Putin zakročí.

Podle nových dat výzkumného ústavu Kiel Institute for the World Economy letos na vojenskou pomoc Ukrajině vyčlenily Spojené státy skoro 24 miliard eur, což je v přepočtu na české koruny 589 miliard. Ačkoli Rusko už několikrát Americe vyhrožovalo, zdá se, že ta bude i nadále napadené Ukrajině pomáhat a stát pouze na její straně.

Zdroj: Ukrinform, Reuters, Americká ambasáda na Ukrajině, VOA News, iDNES, ČTK,  Kiel Institute for the World Economy

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články