Na prezidenta bude kandidovat celkem 21 osob. Lhůta k přihlášení vypršela

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
prazsky hrad
Zdroj: Shutterstock

Až do úterý do 16 hodin se mohli zájemci hlásit ke kandidatuře na prezidenta. Nakonec je dohromady 21 kandidátů, kterým se podařilo nasbírat dostatek podpisů občanů, poslanců či senátorů, píše ČTK. Někteří z nich, jako například Karel Janeček nebo Josef Středula, se přihlásili až na poslední chvíli.

Že se boje o Pražský hrad bude účastnit dohromady 21 kandidátů, potvrdil serveru iDNES mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. Resort následně informoval o počtu kandidátů také na svém twitteru.

21. Tolik zájemců o post prezidenta odevzdalo na ministerstvu vnitra své přihlášky. Na posouzení všech dokumentů máme čas do 25. listopadu. Během této doby budeme kontrolovat požadované náležitosti, včetně správnosti údajů na peticích,“ píše se v příspěvku.

Na poslední chvíli

Zatímco někteří kandidáti odevzdali podpisy už před několika dny, jiní si to nechávali na poslední chvíli. Patří k nim například Karel Diviš, který minulý pátek oznámil, že má podpisů celkem 61 600. Diviš se před budovou ministerstva na Pražském povstání objevil v úterý kolem půl osmé ranní, čemuž přihlížela redaktorka Přehledně24.

O dvě hodiny později odevzdal 73 037 podpisů Karel Janeček, píše iDNES. Josef Středula si pojistil kandidaturu jak podpisy občanů, tak také jedenácti senátorů. Těch stačí mít sesbíráno 10. Na podpisy poslanců se pak spolehl Andrej Babiš, kterého podpořilo 56 politiků, potřeboval jich přitom jen 20.

Největší šance mají Babiš, Nerudová a Pavel

Ke kandidátům, kteří mají největší šance na úspěch ve volbách, patří podle Seznam Zpráv kandidáti Petr Pavel a Danuše Nerudová. K nim se nedávno zařadil i Andrej Babiš, o jehož kandidatuře se dlouho spekulovalo. Ten ale podle agentury Median nemá příliš šancí na úspěch ve druhém kolem.

K dalším kandidátům na Hrad pak patří Tomáš Březina, Vladimír Boštík, Jiří Kotáb, Marek Hilšer, Denisa Rohanová a Tomáš Zima.

Neuspěli

Voleb se naopak nezúčastní například Miloš Knor, který už říjnu informoval, že chce dát před kandidaturou přednost rodině, píše CNN Prima NEWS. Dále nakonec nebude kandidovat ani Alena Vitásková, která si prý stanovila, že podpisy odevzdá pouze v případě, že jich nasbírá 100 000. To se jí nepovedlo, píší Seznam Zprávy. Ke kandidatuře by jí přitom stačilo 50 000.

Jen 36 000 podpisů posbíral komunistický kandidát Josef Skála, který se tedy také voleb nezúčastní. K dalším dříve avizovaným kandidátům, kteří nakonec z nějakého důvodu kandidovat nebudou, patří Ivo Mareš, Jakub Olbert nebo Cyril Svoboda.

Zdroj: ČTK, iDNES, CNN Prima NEWS, Seznam Zprávy, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články