Do Karlových Varů se vrací slavný osmihran. Vřídlo se vrátí na své původní místo

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
vridlo karlovy vary
Zdroj: Václav Šlauf / MAFRA / Profimedia

Kopii původní skleněné plastiky instalují v Karlových Varech na vrchol Vřídelní kolonády. Skleněné kusy s výsledným tvarem osmihranu se po rekonstrukci vrátí do kopule nad vřídlo a jeho znovuspuštění zahájí letošní lázeňskou sezónu.

Nejen skleněný doplněk, ale i celá vřídelní hala prošla v posledních letech zásadní rekonstrukcí. Podle města byla Vřídelní kolonáda v havarijním stavu. „Opravovali jsme havarijní stav stavby i technologie v podzemí,“ řekl novinářům náměstek primátorky Petr Bursík.

Instalace kopie původní plastiky na vřídelním prameni nebude vůbec jednoduchá. Původní skla ze 70. let minulého století byla ve špatném stavu a hrozilo, že se rozlámou. Několik set skleněných tabulek poskládáním tvoří výsledný osmihran, který zdobí vřídelní halu architekta Jaroslava Otruby.

Skla vyrobila stejná sklárna jako ta původní. „Je to vyráběno v Novém Boru, kde se vyráběla skla původní. Dělalo se to tak, že se přes dron naskenoval celý osmistěn ve 3D a každý rozměr byl samostatně změřen a každé sklo tak má svůj rozměr a svoje číslo,“ cituje Bursíka ČTK.

Vřídlo se vrací na původní místo

Vzhledem k havarijnímu stavu vřídelní haly a její rekonstrukce pramen od roku 2016 vyvěrá venku v provizorních podmínkách před budovou kolonády.

Provizorní betonová mísa, do níž vřídelní voda, která je v Karlových Varech využívána zejména k léčebným procedurám, stéká, je prasklá a její současné i budoucí užívání je více než problematické.

Rekonstrukce byla nutná, ale obyvatelé i turisté ocení, že kolonáda bude opět vypadat tak, jak má. Vřídlo je jednou z nejvyhledávanějích dominant města.

Slavnostní výtrysk zahájí sezónu

Lázeňská sezóna začíná každoročně v květnu. Letos od 6. do 8. května bude probíhat třídenní program, v rámci něhož město oslavuje přírodní léčivé zdroje a vzpomíná na zakladatele města Karla IV.

Kromě tradičních radovánek by na samém začátku slavnostního zahájení lázeňské sezóny mělo být vřídlo po rozsáhlé rekonstrukci uvedeno do provozu ve svém původním stavu.

Zdroj: ČTK, Česká televize, iDNES, Kudy z nudy, Český rozhlas Karlovy Vary, Karlovy Vary

Autor: Žaneta BoučkováSouvisející články