Do Prahy dorazily knihy z Ukrajiny. Nedaleko Staroměstského náměstí vznikla veřejná knihovna pro Ukrajince

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
Návrh bez názvu
Zdroj: ShapikMedia / Shutterstock.com

Českobratrská církev evangelická ve spolupráci s nakladatelstvím Albatros Media a Skautským institutem vybudovali česko-ukrajinskou knihovnu v prostorách nového komunitního centra Svitlo. Uprchlíci si tak mohou zdarma půjčovat knihy ve svém jazyce.

Knihovna navázala na globální charitativní akci Ukrajinská knižní polička první dámy Oleny Zelenské a v Praze ji podpořilo Velvyslanectví Ukrajiny v ČR v čele s Olgou Perebyjnis, manželkou velvyslance.

Církev pomáhá nejen v Praze

„Jako církev jsme se dostali k Ukrajincům již v prvních dnech války. Protože s nimi denně mluvíme, tak nám sdělili, že jedno z jejich přání by byla i možnost si půjčovat knihy a číst si,“ řekl ČTK Martin Balcar z Českobratrské církve evangelické.

„Možnost číst v rodném jazyce je jedna z hlavních potřeb, na kterou se snažíme odpovědět. V Česku se nachází velká část maminek s dětmi. Bez pomoci dalších členů rodiny tráví děti více času na mobilech či tabletech. Doufáme, že možnost půjčování knížek jim nabídne jinou variantu, jak trávit čas,“ doplnil Balcar.

Albatros a Skautský institut

Vzniku komunitní knihovny dal základ knižní dar od Albatros Media a Nadace Albatros Skautskému institutu, který komunitní centrum Svitlo založil a provozuje. Předáno bylo na 4 000 dětských knih v ukrajinštině i češtině, komentuje situaci zpráva na webu církve.

„Věříme tomu, že pomoc má být včasná a efektivní. Knížky rádi darujeme tam, kde víme, že budou čtené. Snažíme se naši pomoc koordinovat s dalšími dárci a vznikají tak smysluplné projekty, jako například tento. Knihovnu ve Svitle chceme dále rozvíjet a reagovat na aktuální potřeby,“ dodává k vzniku knihovny Jindra Marešová, ředitelka Nadace Albatros.

Albatros Media darovalo na pomoc Ukrajině celkem 6 milionů korun, vydalo 6 titulů v ukrajinštině a spolu s Nadací Albatros distribuovalo přes 48 000 knih v ukrajinštině i češtině. A to vše zdarma distribuovalo do kontaktních asistenčních center pomoci, ubytovacích zařízení, komunitních center, škol a dalších míst.

Zdroje: Českobratrská církev evangelická, iDNES, Seznam Zprávy

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články