Do Prahy po dvou letech míří romský festival Khamoro. Letos s podtitulem „Pojďme se potkat“

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
jazz festival
Zdroj: Shutterstock

Mezinárodní romský festival odstartuje v Praze 29. května a bude trvat do 4. června. Jedná se již o 24. ročník festivalu, který s sebou do ulic města přinese romskou hudbu kombinovanou s jidiš muzikou, gypsy jazz či tóny tambury. Kromě koncertů se lidé mohou těšit i na doprovodný program ve formě výstav, divadelních představení  či průvodu umělců centrem Prahy. Tento pestrý program slibují ředitelka pořádající organizace Slovo 21 Jelena Silajdžicová a vedoucí produkce festivalu Inka Jurková.

Festival z důvodu restrikcí kvůli onemocnění covid-19 nemohl poslední dva ročníky proběhnout. Nyní si umělci mohou tuto dvouletou pauzu vynahradit.

Pojďme se potkat

„Letos se můžeme setkat po dvou letech, kdy byl koronavirus. Khamoro vzniklo proto, aby se lidé potkávali. Na festivalu se setkávají Romové i neromové, festival tak napomáhá integraci a vytváří prostor pro lidi, aby si užili romské kultury. Podtitulem všech letošních festivalových akcí je tak Pojďme se potkat,“ uvedla pro Novinky Silajdžicová.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Khamoro (@khamorofestival)

Festival Praha hostí od roku 1999 a je dle jeho pořadatelů největším festivalem profesionálních romských hudebníků na světě. Každoročně se na akce spojené s festivalem přijde podívat kolem 10 tisíc lidí.

Na 24. ročník se těší a zve i Vojtěch Lavička, který působí v organizaci Slovo 21 a znát jej mohou posluchači zejména z kapely Gipsy.cz.

„Za 24 let, co festival existuje, kolem něj vznikla skvělá komunita lidí, kteří se tam potkali, seznámili se, někteří se dokonce vzali a mají rodiny. Díky Khamoru se potkávaly a společně pařily obě kultury, tak doufám, že dorazí i neromské publikum a společně si to užijeme,“ vysvětlil Lavička pro Metro, čím je festival výjimečný.

Program bude opravdu nabitý

Letošní ročník zahájí kapela Imperio a Connection, obě z České republiky. Dále se mohou návštěvníci těšit na Mediterranean Gypsy Swing Experience, Sinti Romů Vano Bamberger & Band, cimbálovou kapelu Manuša či dechové uskupení The Elvis Ajdinovic Orkestar.

Celý program bude završen galakoncertem v Divadle Archa a vystoupí zde například skupina Le Čhavendar z Rokycan či španělští tanečníci z Ballet Lucia Guarnido Studia.

Velmi emotivním vystoupením pak bude vystoupení jediného profesionálního romského uskupení na Ukrajině – Teatr Romans. Někteří členové tohoto divadelního souboru uprchli před válkou do Polska. Do Česka tak dorazí šest členů tohoto uskupení.

Dále se mohou návštěvníci těšit na dvě divadelní premiéry. Jednou z nich je inscenace Djelem, která je reminiscencí na zážitky několika romských rodin z migrace do Velké Británie. Druhou z nich je pak monodrama Dajori.

Celý program festivalu si můžete prohlédnout na webových stránkách Khamoro, což mimochodem v překladu znamená slunce.

Zdroj: Novinky, Khamoro, Metro

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články