Do Zlína za filmem. 62. ročník mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež začíná již dnes

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
zlin festival
Zdroj: Luděk Ovesný / MAFRA / Profimedia

Týden plný filmů, besed a zážitků nabídne nejen malým milovníkům filmu 276 snímků ze 49 zemí světa. Festival zahájí dnešní večer premiéra celovečerního animovaného snímku Cesta do Tvojzemí slovenského režiséra Petera Budinského.

První ročník festivalu se uskutečnil již v roce 1961 jako národní přehlídka československé kinematografie pro děti a po několika letech se z něj stala významná mezinárodní filmová událost. Nyní je největším a nejstarším festivalem svého druhu na světě. Po dvouletých změnách v organizaci festivalu se nyní vrací k tradičnímu konání a je o něj velký zájem z řad hostů i diváků.

Velký zájem o umění

„Hotely v okruhu 30 kilometrů jsou plné, ale především máme plné kinosály. Příjemně nás překvapilo, že i dopolední programy pro školy se letos opět těší takovému zájmu jako v době před covidem, možná i dokonce většímu,“ řekl dnes na úvodní tiskové konferenci prezident festivalu Čestmír Vančura.

„V tuto chvíli máme kompletně zaplněné kinosály pro školní projekce, ale také dopolední workshopy. Výrazně se zvýšil také počet mimozlínských škol, které se chystají na festival na školní výlet. Proti roku 2019 jsme v této oblasti zaznamenali nárůst téměř o 50 procent,“ doplnil Vančura.

Tématem festivalu je festival samotný

„Chceme silně apelovat na osobní vzájemnou komunikaci s důrazem hlavně na mladší populaci a vyzvat lidi, aby zhasnuli monitory, omezili e-komunikaci na sítích a šli do kina, na koncert nebo zažít jinou aktivitu,“ vysvětlila pro Zlínský deník výkonná ředitelka Jarmila Záhorová.

Na dnešním večerním zahájení převezme Zlatý střevíček, hlavní cenu festivalu, za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež herec Pavel Zedníček. A není to jediná cena, která se bude na festivalu udílet.

Další Zlatý střevíček převezme na konci festivalu herec Karel Heřmánek, známý třeba jako kníže pekel z pohádky S čerty nejsou žerty, a porota také odmění digitální tvůrce, kteří prostřednictvím webů a sociálních sítí popularizují vědu a zábavnou formou předávají poznatky mladé generaci, uvádí web ČTK.

Pro malé i velké diváky

Můžete se těšit na hrané filmy i na ty animované, filmy krátkometrážní i celovečerní. Na festivalu se budou promítat také filmy začínajících umělců i těch renomovaných, českých i zahraničních. Program je velmi pestrý a doplňuje ho bohatý program doprovodný pro děti i dospělé.

Festival je trvale podporován Ministerstvem kultury ČR, Státním fondem ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie, fondem EU Media. Hlavním pořadatelem je společnost FILMFEST, s. r. o. za podpory dalších lokálních institucí a soukromých společností.

Zdroje: ČTK, Zlín Fest, iDNES, Zlínský deník

Autor: Veronika HolcováSouvisející články