V Praze se chystá Veletrh vědy. Během tří dnů nabídne více než 100 expozic

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
veletrh vedy
Zdroj: Veletrh vědy

Největší populárně-naučná akce v České republice proběhne ve dnech 2. až 4. června na Výstavišti v Letňanech, pořádá ji Akademie věd ČR a vstup na ni je zcela zdarma. Expozice připraví pořadatel ve spolupráci s univerzitami a inovačními firmami.

Veletrh se koná každoročně již od roku 2015. Pořádá jej Akademie věd ČR a pravidelně přináší veřejnosti to nejzajímavější ze světa přírodních, technických, humanitních i společenských oborů. Během pandemie covidu-19 ale nebylo možné veletrh z hygienických důvodů pořádat, a tak se letos konečně vrací po dvouleté pauze.

„Veletrh vědy představí rekordní počet expozic. Některé stánky budou připomínat improvizované laboratoře, jiné doplní speciální exponáty. Vyzkoušíte si různé laboratorní pomůcky, laserové bludiště, písařskou dílnu, navštívíte tibetský slavnostní stan, můžete zkusit chemickou únikovou hru a další…,“ zvou na akci oficiální stránky akce.

Interakce je zásadní

Veškeré expozice je možné si zažít na vlastní kůži prostřednictvím interaktivních exponátů, modelů, mobilních laboratoří a praktických dílen, které budou po dobu tří dnů návštěvníkům k dispozici.

„Cílem Veletrhu vědy je přitáhnout pozornost veřejnosti k české vědě a výzkumu a současně ukazovat dalším vědeckým institucím, že prezentovat jejich práci veřejnosti má význam. Stále větší návštěvnost je toho důkazem,“ popisuje veletrh PhDr. Kateřina Sobotková, ředitelka Divize vnějších vztahů Střediska společných činností AV ČR.

Každoročně je o Veletrh vědy velký zájem, který stále narůstá. Dle informací dostupných na webu se veletrhu v roce 2019 účastnilo rekordních cca 30 150 návštěvníků, kteří se chtěli dozvědět novinky z vědeckého prostředí na přednáškách a pomocí interaktivních expozicí si sami vyzkoušet třeba vědecké práce.

Na diskuze je třeba se registrovat

Panelové diskuze letos povede moderátor Václav Moravec a budou celkem tři. Konají se každý výstavní den od 13.00 a vždy bude hostem zajímavá osobnost z oblasti vědy, které se bude diskuze věnovat. V pátek se můžete těšit na diskusi o onemocnění covid-19 se specialisty v oboru biochemie, ale také s publicistou nebo studentkou medicíny.

Sobotní diskuze bude na téma blízké budoucnosti, která je kvůli aktuálnímu dění dost nejasná. Hosty budou opět výjimečné osobnosti napříč obory.

Dalším lákadlem pro fanoušky vědy je výstava, na které budou k vidění unikáty vystavované na EXPO 2020 v Dubaji. Konkrétně se jedná o čtyři unikáty Akademie věd ČR na téma Energie chytře, které zatím nebylo možné spatřit nikde jinde, uvádí tisková zpráva z letošního května.

Zdroj: Veletrh vědy

Autor: Veronika HolcováSouvisející články