Severní Korea doporučuje na covid slanou vodu, zázvor a kimči. Léky a vakcíny z jiných zemí stále odmítá

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
severni korea koronavirus
Zdroj: Shutterstock

Severní Korea teprve nedávno přiznala první nakažené koronavirem, od té doby jdou ale čísla nemocných v zemi rapidně nahoru. V neděli přiznal stát dalších 186 090 nakažených. Na nabídky vakcín a léků ale Severní Korea nereaguje, lidem namísto toho radí bojovat s covidem například kloktáním slané vody.

Severní Korea má jedno z nejhorších zdravotnictví na světě. Země má nedostatek léků a neexistují zde vakcíny proti covidu. Ačkoli jiné státy se snaží Koreji pomoci, ta jakékoli dodávky odmítá. Podle Liny Joon z organizace Human Rights Watch ale tímto způsobem dojde stát ke katastrofě.

Místo toho, aby přijala země pomoc od Světové zdravotnické organizace, která se jí už několikrát pokoušela nabídnout dodávky léků, doporučují tamní úřady podle informací České televize lidem slanou vodu, nebo například vývar ze zázvoru a kimči.

Léky pouze pro vysoko postavené osoby

Běžnému občanovi nemá Korea co nabídnout. Vzácné léky jsou zde vyhrazeny pouze privilegovaným osobám, tedy politikům a členům armády. Navíc ani ty na příznaky covidu mnohdy nezabírají. Přesto ale Korea nechce žádnou pomoc.

„Jsem si jist, že Severokorejci budou stále velmi opatrní při přijímání velké mezinárodní pomoci. V 90. letech v KLDR působilo několik různých humanitárních agentur a vedení země to považovalo za ponižující a potenciálně destabilizující,“ řekl pro zahraniční server The Guardian odborník na Koreu Owen Miller.

Vůdce země Kim Čong-un nechá raději podle jeho slov zemřít statisíce nevinných lidí, než by někoho nechal nahlédnout do systému země a pomoci si od ostatních. Aby alespoň trochu ujistil občany o jejich bezpečí, nechal ale úřady lidem tvrdit, že léky na covid mají vlastně i doma.

Lék na všechno

„Nabízíme konzultace, běžné poznatky i klinická zjištění. Snažíme se pomoci lidem, aby se uzdravili,“ říká lékárnice Kim Pong-uk. Ta ale přitom podle všeho pouze opakuje slova, která jí byla zadána úřady. Totiž že proti covidu pomáhá kloktání slané vody.

Dále pak je prý vynikajícím lékem zázvor, nebo také vývar z kimči. Tento pikantní zelný salát je v zemi národním jídlem a podle místní propagandy pomáhá úplně na všechno. Velká řada obyvatel navíc těmto doporučením věří. Ačkoli samozřejmě jak zázvor, tak kimči, mohou pomoci zvýšit imunitu pomocí velkého obsahu vitamínů, rozhodně nedokážou vyléčit covid.

Podle Blesku se politici domnívají, že v zemi byl covid už mnohem dříve, KLDR o něm ale mlčela. Teď o něm začala mluvit v souvislosti s cestou amerického prezidenta do Jižní Koreji. Joe Biden tam dorazil 20. května. Severní Korea s údajnými prvními příznaky covidu v zemi nastolila přísný lockdown.

Zdroj: The Guardian, Seznam Zprávy, iRozhlas, Blesk, iDNES, Česká televize, Human Rights Watch

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články