Koronavirus už je potvrzený také v Severní Koreji. Objevila se tam varianta omikron

od Raina Tomanová
< 1 minuta čtení
koronavirus kldr
Zdroj: Profimedia

Severní Korea teprve v minulých dnech přiznala, že také v této zemi se objevil koronavirus. Vyhlásila také celostátní lockdown. Úřady přitom dosud popíraly, že by se covid-19 v zemi vyskytoval.

Zjištěna přitom byla v hlavním městě Pchjongjangu varianta omikron, která je vysoce nakažlivá. Korea pak uvedla, že minimálně šest lidí na nákazu zemřelo. Jižní Korea už zveřejnila prohlášení, že svému sousedovi humanitárně pomůže.

Pchjongjang odmítal vakcíny proti koronaviru

Severní Korea zavřela své hranice hned po začátku pandemie na jaře 2020. Zhoršila se tím hlavně ekonomická situace v zemi, navíc KLDR měla odmítat vakcíny, které jsou určené pro chudé státy, stejně tak nenakoupila ani vakcíny z Číny. Podle agentury Reuters není jasné, jestli jsou obyvatelé Koreji očkováni.

Až dodnes navíc Severní Korea nepotvrdila žádné případy nakažení koronavirem ve své zemi. Pochybnosti o tomto prohlášení ale měla Jižní Korea a také Spojené státy, protože sama Jižní Korea i sousední Čína měly případů spoustu. V současnosti je v izolaci na 188 tisíc lidí.

KLDR odmítá pomoc ze zahraničí

Státní agentura KCNA uvedla, že se jedná o horečku neznámého původu a začala se šířit na konci dubna. Jižní Korea pak nabídla nejen humanitární, ale také zdravotnickou pomoci. Testovací sady, materiál pro zdravotníky nebo léky proti covidu-19 mohou mít brzy k dispozici.

„Ačkoliv Spojené státy nemají v současnosti v plánu sdílet vakcíny (proti covidu-19) s KLDR, nadále podporujeme mezinárodní snahy poskytnout zásadní humanitární pomoc nejzranitelnějším Severokorejcům,“ uvedl Bílý dům. KLDR ale zahraniční pomoc odmítá, uvedla ČTK.

Vůdce Kim Čong-un svolal zasedání mocného politbyra a nařídil všem městům i jiným oblastem v zemi, aby se „přísně uzavřely“ kvůli možnému šíření koronaviru. Ten chce přitom překonat „díky silnému politickému uvědomění lidí“. Při samotném proslovu si sundal roušku, ve které se objevil na veřejnosti vůbec poprvé.

Zdroj: Reuters, ČTK, iDNES

Autor: Raina TomanováSouvisející články