Do restaurace bez prokázání bezinfekčnosti? Může vás to stát až 3 miliony

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
adam vojtech
Zdroj: Profimedia

Podle mnohých se dalo očekávat, že se po volbách opět budou měnit pravidla a opatření týkající se koronavirové situace. Není tak divu, že se v některých ohledech setkáme od 25. října s novinkami, na které je třeba se připravit. A týkat se to bude hlavně vstupů do restaurací.

Kdokoli bude chtít posedět v nějakém podniku, bude se muset prokázat dokladem o bezinfekčnosti. Ať už půjde o samotest, nebo doklad o provedeném očkování, bez potvrzení se venku s přáteli jen tak nenajíte. Navíc by měly být zpřísněny také kontroly.

Pokud nejste očkovaní, budete muset v restauracích a hospodách prokázat svou bezinfekčnost testem nebo dokladem o prodělané nemoci. Restauratér by měl přitom dohlédnout na to, aby zkontroloval po příchodu do restaurace každého hosta.

Ještě než dostanete menu

Nové nařízení říká, že lidé musejí být po po příchodu do restaurace zkontrolováni, že jsou bezinfekční. Nemusejí přitom být kontrolováni u vchodu, mohou se usadit, nicméně by jim nemělo být vydáno menu, dokud neprokážou, že mohou v restauraci skutečně být.

„Dodržování opatření bude hlídat hygienická stanice a policie. Je jasné, že nejsme schopni zkontrolovat všechny, je to na odpovědnosti každého. Nevím, zda někdo chce opakovat černý scénář (z loňského podzimu a zimy),“ řekl CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Novou povinností navíc kromě bezinfekčnosti v restauracích bude také od 25. října opětovné nošení respirátorů ve všech vnitřních prostorách, a to dokonce i na pracovištích. Výjimku budou mít ti, kteří pracují v uzavřené kanceláři. Doklady o bezinfekčnosti ve stravovacích podnicích budou kontrolovány od 1. listopadu.

Jak vysoká pokuta hrozí?

Provozovatel podniku bude mít povinnost zkontrolovat každého hosta a přesvědčit se také o pravdivosti jeho potvrzení. Pokud by pak náhodná kontrola odhalila, že k tomu nedošlo, pokuta se může týkat jak samotného zákazníka, tak i provozovatele.

Na místě přitom může být uložena pokuta až do 10 000 korun, pokud bude její zaplacení odmítnuto, jde věc dále do přestupkové řízení. Tam se může vyšplhat až na 3 miliony korun. V podobné situaci se loni vyskytl mimo jiné bývalý prezident Václav Klaus.

„Nejsou tam žádné nové legislativní předpisy,“ doplnil pro CNN Prima NEWS hygienik a epidemiolog Vladimír Valenta s tím, že podobně to bylo už dříve, nicméně kontroly probíhaly velmi namátkově. Teď by se měly několikrát zpřísnit, dejte si tedy pozor, ať při výletu do restaurace opravdu potvrzení o bezinfekčnosti nezapomenete.

Zdroj: CNN Prima News, zpravy.aktualne.cz, idnes.cz

Autor: Šárka Cvrkalová

 

 Související články