Do Vánoc se připravte na zdražení benzínu. Dárek to rozhodně pěkný nebude

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
cerpaci stanice
Zdroj: Shutterstock

Zdražování v posledních letech trápí Čechy téměř ve všech odvětvích. Jinak tomu není ani u benzínu, který se letos vyšplhal na nejvyšší částky za posledních 7 let, a i ty budou možná nadále stoupat. Podle majitele Tank Ono Jiřího Ondry je to velmi pravděpodobné.

Loni jsme touto dobou platili za litr nafty a benzínu zhruba 27 korun. Letos je to o 7 korun více. U nejčastěji tankovaného Naturalu 95 je průměrná částka na 35 korunách a 50 haléřích. A odborníci varují, že v následujících měsících bude situace ještě horší.

Vinu na tom má i koronavirová krize, po které samozřejmě pumpy využívají návratu motoristů na české silnice a snaží se dohnat to, co se zanedbalo. Ale může za to také světová situace a zdražování ropy. Odborník Jiří Ondra se obává, že do Vánoc se lidé dočkají ještě nepříjemného překvapení.

Leda zázrak

Podle Ondry by jedině zázrak mohl změnit nevyhnutelné. „Pokud se nestane něco neočekávaného, do Vánoc budou pohonné hmoty podle mě až o tři koruny dražší,“  předpověděl v rozhovoru pro časopis Forbes. Jeho společnost se přitom snaží vyjít lidem vstříc.

„Tank Ono se od roku 1994 snaží držet marži 70 až 80 haléřů na litr, na tom se u nás nic nemění,“ vysvětlil majitel společnosti. Následně se pak věnoval vyjádření k situaci s elektromobily, které se teď ve světě stávají čím dál populárnějšími.

„V tomto ohledu si myslím, že pumpy nejenom u nás, ale i v celém světě, se změní. Nevěřím totiž tomu, že lidé budou tak často stát na pumpách kvůli nabíjení, jako stojí nyní kvůli tankování,“ uvažuje. Vnímá prý také to, že se lidé vysokým cenám stále diví, přesto je však bohužel realita taková, že bude hůř.

Cena je jednoduše daná

Jiří Ondra v rozhovoru vysvětlil, že to nejsou vždy čerpací stanice, kdo může cenu benzínu a nafty ovlivnit. Lidé viní společnosti a neuvědomují si podle jeho slov, že společnost sama není ze zdražování nadšená a musí se přizpůsobit tomu, co se děje ve světě.

„Někteří lidé si myslí, že cenu pohonných hmot můžeme snadno změnit. Ale nemůžeme, to je prostě dané. Jako Česká republika jedeme ve vleku světových cen, takže prodáváme podle cen na burzách v Amsterdamu a Rotterdamu. Neexistuje tedy, že by nějaká síť čerpacích stanic, nebo dokonce rafinerie nabízela odlišné ceny od cen na burzovním parketu.“

Na konci rozhovoru se ještě krátce Ondra zmínil o tom, že elektronabíječky se v budoucnu možná stanou součástí každé pumpy. Ačkoli na druhou stranu se toho zatím zákazníci nedožadují a on nevidí smysl v tom, aby někdo čekal u pumpy, když existují speciální stanoviště pro tyto účely určená.

Zdroj: forbes.cz, byznys.hn.cz, echo24
Autor: Šárka Cvrkalová



Související články