Dobrá zpráva pro rodiče: Dostanete vyšší přídavky na děti. Takovou částku jste nečekali

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
jana malacova
Zdroj: Michal Protivanský / CNC / Profimedia

V úterý 177 ze 178 přítomných poslanců schválilo novou novelu o sociální podpoře s technickými úpravami Senátu. Částka se zvýší i pracujícím rodinám a daňové zvýhodnění se dotkne druhého i dalších dětí. Nyní to musí podepsat pouze prezident Miloš Zeman.

Aktuálně dávky pobírá zhruba desetina dětí, díky novele se bude týkat jedné pětiny. Na příspěvek tak dosáhne něco kolem 490 tisíc chlapců a dívek, což je pomalu jednou tolik, protože doposud na ně mělo nárok 240 tisíc dětí.

Přídavky vzrostou o 26 procent. Nárok budou mít rodiny s příjmy do 3,4násobku životního minima místo nynějšího 2,7násobku. Navýšení dávek pro víc dětí by mělo ročně stát přibližně 5,5 miliardy korun.

Děti mohou chodit na brigády

Podle aktuálního zákona byl příspěvek na děti mladší šesti let 500 korun za měsíc. Od šesti let do patnácti příspěvek činí 610 korun. U studentů ve věku patnácti až dvaceti šesti let byl měsíční příspěvek 700 korun. Podle nové novely se částky zvýší na 630, 770 a 880 korun.

Novela počítá i se studentskými praxemi nebo i brigádami. Nebude je započítávat jako posuzovaný příjem domácnosti, díky tomu na nové příspěvky dosáhne více rodin.

V rodinách, kde aspoň jeden z rodičů pracuje, podniká, je na rodičovské, nemocenské, ošetřovném či v důchodu, je dávka o 300 korun vyšší. Novela sumu zvyšuje na 500 korun.

Matky si polepší i v případě narození druhého či dalšího dítěte. „U druhého dítěte bude činit daňová sleva 22 320 korun ročně místo nynějších 19 404 korun. U dalších dětí vzroste z 24 204 korun na 27 840 korun za rok. Daňová sleva by měla státní rozpočet vyjít zhruba na 2,5 až 2,7 miliardy korun,“ informuje ČTK.

Pokud žena nevyčerpá rodičovský příspěvek, bude jí posléze  vyplacen jednorázově ihned po narození dalšího potomka.

„Ministerstvo práce a sociálních věcí podle dřívějších informací nevyplatilo loni kvůli předčasnému ukončení čerpání rodičovského příspěvku zhruba 11 900 rodinám celkem asi 950 milionů korun,“ řekla Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí.

Změna se netýká jen rodin

Změny se dotknou i příslušných úřadů. Doposud je měl v kompetenci úřad podle trvalého bydliště rodiny, nová novela počítá s tím, že bude spadat pod ten úřad, ve které části rodina skutečně bydlí. Toto téma vzbudilo emoce především u Pirátky Olgy Richterové, která říkala svůj názor na rodinnou politiku.

I proto jí musel krotit přesedající Vojtěch Filip za KSČM. Varoval ji, že jí odebere slovo, pokud se projevy nebudou týkat rozdílů mezi sněmovní a senátní verzí.

Mikuláš Ferjenčík ale byl přístupem přesedajícího naštván a vyjádřil se k jeho chování. Dle jeho slov by měl být neutrální a neměl by narušovat zajeté zvyklosti.

Do Pirátů se ale ostře v rámci rodinného zákona opřel i Tomio Okamura za SPD, který je obvinil z blokování prosazování zákona, který se týká dětí a rodin.

Zdroj: ČTK

Autor: Ivan GlaserSouvisející články