Docent obviněný z nevhodného chování ke studentkám dostal výtku. Jiného za údajné zneužívání v únoru vyhodili z univerzity

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
student univerzita
Zdroj: Shutterstock

Petr Valášek, který se měl před čtyřmi lety dopustit obtěžování studentky, dostal na základě Etické rady 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy výtku děkana. Učitel tehdy prý projevil vůči své studentce nevhodné chování, když po ní chtěl, aby si před ním nahmatala výrůstek na stydké kosti v oblasti pánve. Na kauzu upozornil server iRozhlas.

Podle serveru iRozhlas se nejednalo o jediný problém, který se docenta Valáška týká. Údajně také zneužíval informace o studentech, pomocí kterých je kontaktoval a bavil se s nimi i o osobních záležitostech. Sám docent ale obvinění z toho, že by studentku v rámci přezkoušení žádal o nahmatání výrůstku, popírá.

Jelikož ale jiná studentka tvrdí, že jí během zkoušení sahal Valášek na hrudní kost, etická komise zahrnula do svého přezkoumání i několik dalších podnětů, na základě kterých pak udělila docentovi trest. Ten s ním ale výrazně nesouhlasí a tvrdí, že nic neprovedl.

Mimo dosah pedagoga

Petr Valášek veškerá tvrzení o tom, že by se choval k dívkám nevhodně, nebo je dokonce měl jakkoli obtěžovat, popírá. Podle jeho slov během zkoušek sedí studenti vždy mimo dosah pedagoga, navíc probíhají zkoušky za přítomnosti lektora.

Naopak ale připustil, že skutečně z informací o studentech získával e-mailové adresy a komunikoval s nimi pak i v rámci mimoškolních aktivit. Odmítl ale, že by se jednalo o cokoli nezákonného, nebo že by obtěžoval studenty s něčím, s čím oni sami nesouhlasili.

Univerzita na základě celé situace upozornila pedagogy, aby zkoušení probíhalo vždy podle pravidel a jakékoli ukazování příkladů se vždy odehrálo pouze na lektorovi nebo na vyučujícím, nikoli na studentech. Navíc bylo učitelům doporučeno, aby se zkoušení odehrávalo s otevřenými dveřmi.

S obtěžováním studentek bojuje více univerzit

Za údajné sexuální obtěžování dostal letos v únoru výpověď z Masarykovy univerzity docent politologie Pavel Dufek. Ten sice podle Deníku N tvrdil, že k ničemu nedošlo a studentka si jeho kroky jenom mylně vysvětlila, ani tak se ale trestu nevyhnul.

„Na Masarykově univerzitě nejsou a nebudou tolerovány jakékoliv formy sexuálního či genderově podmíněného obtěžování, nátlaku či násilí. Od všech je očekáváno, že se k sobě budou chovat s ohleduplností a úctou a že budou vzájemně respektovat svá práva,“ uvedl v prohlášení rektor univerzity Martin Bareš.

„Jsem si vědom, že souhlas a jeho sdělení je kontinuální proces, a mám dostatečnou mentální a emoční kapacitu k rozlišování. V dané věci jsem usoudil na jednoznačnou konsenzuálnost kontaktu a nyní necítím potřebu o tom veřejně sdělovat podrobnosti,“ řekl k celé situaci Deníku N Dufek.

Zdroj: iRozhlas, Deník N, Zprávy z MUNI, iDNES, Novinky

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články